Kuzey Ege denizinde kupez uzatma ağlarının av kompozisyonu, seçiciliği ve hedef dışı av oranları
Catch composition, size selectivity and discard rates of commercial gill nets for bogue in the North Aegean sea
- Tez No: 238547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Kupez Balığı (Boops boops L., 1786) için boy seçiciliği, tesadüfi av ve discard av oranları; 22, 23 ve 25 mm göz genişliğine (fabrika çıkış boyu) sahip galsama ağlarıyla toplanan örneklerden saptanmıştır. Örnekler Şubat 2007 ? Mayıs 2008 tarihleri arasında Gelibolu Yarımadası kıyılarında 6 istasyondan alındı.Kupez balıkları için belirlenen boy aralığı 21,3 ? 26,5' tir. Kupez balıkları için optimum yakalanma boyu 22, 23 ve 25 mm göz genişliğine sahip ağlarda sırasıyla 22,7 cm, 23,4 cm ve 25,42 cm'dir. Hesaplanan seçicilik faktörü ve standart sapması sırasıyla 5,08 ile 0,88' dir. Hedev av, tesadüfi av ve ıskarta av oranları sırasıyla % 82,82, % 15,44 ve % 1,75 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, size selectivity, incidental catch and discard rates of commercial gill nets for Bogue (Boops boops L., 1786) was determined from samples collected with gill nets of 22, 23 and 25 mm mesh size (nominal bar lenght). Samples was conducted at 6 station on the coasts of Gallipoli pennisula between February 2007 and May 2008.The estimated lenght range of fish caught for bogue was between 21.3 and 26.5. The optimum catch lenghts of bogue in 22, 23 and 25 mm mesh size were 22.37 ? 23.4 and 25.42 cm respectively. The Selectivity coefficient and the standart deviation were 5,08 and 0,88, respectively. The mean target catch, incidental catch and discard rates were determinated 82.82 %, 15.44 % and 1.75 %, respectively.