Yeni log (gf) değerleri kullanarak güneşteki fel bolluğunun tayini.
- Tez No: 23856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HÜSEYİN MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm gi- * riş amacı taşır. İkinci bölümde»“Büyüme Eğrileri”hakkında genel anlamda bir teori verilmeye çalışılmıştır. üçüncü bölümde» Menzel' in teorik büyüme eğrisi kısaca irdelenmiştir. G2V tayf türünden bir yıldız olan Güneş'in görsel bölgede 4294A° ile 6200A“ dalgaboyu aralığında nötral demir elementine ait 631 çizginin idantif ikasyonu yapılarak eşdeğer genişlikleri ölçüldü. Farklı uyarılma potansiyelle rine sahip mültipletler için elde edilen gözlemsel büyüme eğrileri yardımı ile *£,”sıcaklığı belirlendi. Bu değer yar dımı ile Güneş atmosferindeki Fel bolluğu ve mikrotürbülans hızı» Menzel' in yöntemi kullanılarak belirlendi. Bulunan sonuç» literatür değerleri ile karşılaştırıldı ve aralarında bir uyum olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of three chapter. After an introductory chapter, a brief discription of the theory of curve of growth is given in chapter two. In the third chapter > Menzel's therotical curve of growth is briefly discussed and the details of the present work are described. Between the wavelength 4294 A° and 6200 AD in the visual region of the solar spectrum) 631 lines of neutral iron have been identified and their equivalent widths measured. The excitation temparature» Teffi, was determined from the observed curve of growth obtained for the multiplets with different excitation potentials. From this Texc and through the use Menzel's method, Fel abundance in the solar atmosphere and the microturbulence speed have been determined. The results have been compared with those found in the literature, showing good agreemet. XI