Tahrik kontrollü uçan kanat kavramsal tasarımı
Conceptual design of thrust-control flying wing
  1. Tez No: 238561
  2. Yazar: İLKER DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hazırlanan bu tez itki yönlendirmesi üzerine bilime katkıda bulunma amacını taşımaktadır. Bu çalışmada klasik uçaklardaki kontrol yüzeyleri bertaraf edilerek bunların görevi motorlar üzerine yüklenmiştir. İki kanattaki iki motorun performansları değiştirilerek uçağın kontrolünün sağlanması amaçlanmıştır. Bu iş uçan kanat üzerinde yapılarak durum bir kat daha zorlaştırılmıştır. İtki kontrolü ile uçabilen bir uçan kanat tasarlanıp performans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to help some sort on thrust vectoring. In the study, control surfaces on the airplanes are canceled and the mission of these surfaces are sent on the engines. By changing the performance of the two electric engine on two wing, control of the airplane is aimed. Flying wing model is used for airplane type and the situation get harder. A flying wing with thrust control is designed and its perfromance is analysed.