The effects of urban rail investments on the mobility of captive women public transport riders
Kentsel raylı sistemlerin araba kullanmayan kadınların hareketliliğine etkileri
  1. Tez No: 238569
  2. Yazar: BAHAR ERKOPAN ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLİFFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tez çalışması ile kentsel raylı sistemlerin kadınların hareketliliği, erişebilirliği ve yaşadıkları kentleri deneyimlemeleri, yani kentsel coğrafyalarına etkileri hakkındaki anlayışımızın geliştirilmesi hedeflenmiştir. Temel amaç, kentsel raylı sistemlere yakın yaşayan ve bu sistemi kullanan kadınların, kentsel raylı sistemlere yakın olmayan ve bu sistemleri kullanmayan kadınlarla karşılaştırıldığında, daha fazla hareketli ve daha geniş kentsel coğrafyaya sahip olup olmadıklarını anlamaktır. Bu çalışma, metro kullanmanın, hareketlilik üzerine etkilerini araştırırken, metro kullanma sebepleri de dahil olmak üzere, ulaşım konusundaki dört çalışma alanı üzerine temellendirilmiştir: ulaşım aracı seçimi, aktivite temelli seyahat teorisi, zaman-coğrafya teorisi ve kadın çalışmaları.Bu tezin alan çalışmasını, Ankara metrosu ve bu metro hattı boyunca yaşayan kadınlar ile Keçiören'de yaşayan kadınlar oluşturmaktadır. Toplu taşıma tutsak kadınlar ile yapılan kapsamlı bir anket çalışmasının yardımıyla, Ankara metrosunun bu metro hattına yakın yaşayan kadınların kentsel hareketliliğine olumlu etkilerinin olup olmadığı, metroyu kullanan kadınların daha fazla hareketli ve daha genişcoğrafyaya sahip olup olmadıkları ve özellikle metronun, literatürde korunmasız olarak tanımlanan kadınların hareketliliklerini ve kentsel coğrafyalarını arttırıp arttırmadığı konusunda bir değerlendirme yapılmıştır. Beklenen olumlu etkilerin olmadığı durumlarda sebeplerin anlaşılması bu çalışmanın üzerine temellendiği teorik tartışmalara katkı yapması açısından, bu çalışmanın diğer bir temel amacıdır.
Özet (Çeviri)
With this dissertation, it is intended to improve our understanding of the effects of urban rail systems on the mobility of women, their accessibility and their extent of experiencing the city they live in, that is their urban geography. The main aim is to understand whether women who live nearby an urban rail system and who use this system have higher levels of mobility and wider urban geography when compared with those who live in places without an urban rail access and those who do not use urban rail systems. In search for the effects of metro usage on mobility, as well as the factors affecting metro usage, the study is built on four main fields in transportation studies: mode choice theory, activity based travel theory, time-geography theory and women studies.Women living on Ankara metro line and in Keçiören constitute the main case study in this thesis. With the help of a comprehensive questionnaire, applied on captive public transport women riders, it is assessed whether the Ankara metro has positive effects on the mobility of women living nearby the metro stations, whether women who use the metro have higher mobility and wider urban geography, and whether the metro can be effective in enhancing the mobility and urban geography of women who are identified as particularly vulnerable in the literature. Understanding the factors, in cases where expected positive impacts on mobility have not been realized, is also important to contribute to the theoretical discussions that the study is built on.