Beylikdüzü örneğinde hava kalitesini arttıran raylı sistem uygulaması
Rail system application which improves air quality in Beyli̇kdüzü
- Tez No: 391789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. İLTER TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ulaşım sisteminin bir bütün olarak çözülmesi ve ulaşım modları arasındaki uyum ve işlerliğin, teknik anlamda şehir içi ulaşım probleminin çözüm ortağı kabul edildiği raylı sistem hatları günümüzde büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında raylı toplu taşım sistemleri tüm kentin arazi kullanım ve ulaşım yapısını etkileyen, yüksek maliyetli, büyük yatırımlardır. Bu çalışmada, Beylikdüzü ilçesinde seçilmiş örnek alanda (Adnan Kahveci Mahallesi Yavuz Sultan Selim Bulvarı ve Çalışlar Caddesi'nin bir kısmı) tramvay hattı yapıldığında, nüfus ve hareketlilik oranı ile ilişkilendirilmek suretiyle karayolu araçlarındaki azalma oranı belirlenip, hava kalitesinin nasıl değişeceği hakkında çözüm önerileri üzerinde durulacaktır. Adnan Kahveci Mahallesi Yavuz Sultan Selim Bulvarı Tramvay projesi 4,1 kilometre olup, 6 istasyona sahiptir. Tramvay Hattı, hem ilçenin trafiğini rahatlatma amaçlı; toplu taşımayı destekleyici nitelikte, hem de prestij amaçlı bir sistem olacaktır.
Özet (Çeviri)
The railway system lines, which are assumed as solution partners for urban transportation problems in technical terms together with the harmonization and operability of transportation modes for the solution of transportation systems as a whole have a great importance. Besides, public railway systems are sizable investments at a price and effects land use and transportation structure of the entire city. In this study, selected a sample area in Beylikdüzü (Adnan Kahveci quarter and Yavuz Sultan Selim Avenue and Çalışlar Street, a portion of) the planned tram line. If canceled population and the mobility rate is associated with their road cars reduction in the rate determined air quality how to change which it will focus on solutions. Adnan Kahveci Quarter Yavuz Sultan Selim Avenue Streetcar project is 4.1 kilometers, it has 6 stations. Tram Line, easing traffic for both the county's public transportation supportive, as well as a system for prestige attractions will be.