Exploring interest evoked by product appearance
Ürün dış görünüşlerinin uyandırdığı ilgi duygusunun incelenmesi
  1. Tez No: 238570
  2. Yazar: AYBİKE TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İlgi, uyarıcı bir unsura yönelik araştırma amaçlı psikolojik bir kavram olarak tanımlanabilir. Ürün dış görünüşü de kullanıcıların ürün hakkındaki ilk izlenimlerini belirleyen ve dolayısıyla onların ürünlere karşı psikolojik ve davranışsal tepkilerinde çok etkili bir özelliktir. Bu çalışmada ürün dış görünüşü tarafından uyandırılan ilgi duygusu, ürünlerin görsel kaliteleriyle ilişkilendirilen ilgi çekicilik kavramına vurgu yapılarak araştırılmıştır. Bu tez, literatürde geçen tartışmalar ve ampirik bir araştırma içermektedir.
Özet (Çeviri)
Interest is a psychological construct characterized by an explorative tendency towards a stimulus. Product appearance, on the other hand, is an important aspect determining the first impression about products and highly influential on users? psychological and behavioral responses, accordingly. In this study, interest evoked by product appearance is explored with an emphasis on visual qualities of products associated with interestingness. This thesis involves arguments from literature and an empirical study.