People's experience of urban lighting in public space
İnsanların kamusal mekandaki kentsel aydınlatma deneyimleri
  1. Tez No: 238576
  2. Yazar: AHMET ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANLI DEMİRKAN ATAÖV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma insanların kentsel aydınlatmadaki tercihlerini, geceleri kent mekanındaki algısal deneyimi keşfetmeyi amaçlayan bir araştırma yolu ile saptayarak, kentsel aydınlatma tasarımında yeni perspektifler oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada,kentsel aydınlatma tasarımında yaygın yaklaşımların ve methodların analiz edilmesi ve yapılan araştıma sonuçları ile karşılaştırmalı olarak bu bulguların eleştirilmesi hedeflenmektedir. İnsanların kentsel aydınlatmada algılarının ne olduğunu ve bu algının ne tür duygusal etkiler yarattığı değerlendirmek araştımanın öncelikli hedefleri arasındadır. İnsanların aydınlatılmış kentsel mekanda gece deneyimlerini keşfedebilmek amacıyla, bu çalışma insanların Ankara şehrinden toplanmış `aydınlatılmış kentsel mekan görüntüleri' hakkındaki görüşlerini inceleyen bir araştırma içermektedir.Kentsel aydınlatma tasarımı, kent mekanının estetik kalitesini arttırabilmek için gelişmiş bir bilim dalıdır. İnsanlar üzerinde, ve bağlantılı olarak kentsel yaşam üzerinde önemli etkilere sahiptir. Fakat, bu bilim dalında insanların ihtiyaçlarının ve tercihlerinin keşfedilmesi ihmal edilmiş bir olgudur. Bu nedenle, bu çalışma aydınlatma tasarımında tasarımcı-merkezli bakış açısının gözden geçirilmesinin gerekli olduğunu ve bu bilim dalındaki mevcut yaklaşımların insanların için tercih edilebilir sonuçlar yaratığının sorgulanması gerektiğini ileri sürmektedir. Bu çalışma, mevcut aydınlatma tasarımı yaklaşımını sürdürmenin uygunluğunu test test etmeyi ve aydınlatma tasarımında yeni yaklaşımlar önerebilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to create new perspectives in urban lighting design by discovering people?s preferences in urban lighting through an exploratory research on people?s perceptive experience of urban space at night. In this study, I aim to analyze the common approaches and methods of urban lighting design and make their critique through my research results. Primary research objectives include the evaluation of what people perceive from the urban lighting design and how they feel about the design outcomes. In order to explore people?s experience of lit urban space at night, my research comprises a survey that aims to discover people?s opinions on certain lit urban scenes collected from the city of Ankara.Urban lighting design is a discipline that emerged to improve the aesthetic quality of urban space. It has significant effects on people and consequently on urban life. However, in this discipline, exploration of people?s needs and preference is a neglected phenomenon. Therefore, this study suggests that it is necessary to review the designer-centered perspective on urban lighting design and question whether existing approach to this discipline has preferable outcomes for people. Through this research I aim to test whether it is appropriate to pursue and carry out the existing type of lighting design, and propose new perspectives to urban lighting.