Kafede çalışmak: İç mekân tasarımının müşterilerin çalışma deneyimine etkisinin nitel olarak incelenmesi
Working in cafés: A qualitative study on the impact of interior design on customers' work experiences
- Tez No: 958868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK KARACA ŞALGAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, bireylerin kamusal alanlar olan kafeleri, çalışma mekânı olarak kullanma deneyimlerini, özellikle kafelerde çalışan serbest meslek mensupları, öğrenciler ve uzaktan çalışan beyaz yakalılar özelinde incelemektedir. Günümüzde çalışma biçimlerinin mekânsal anlamda çeşitlenmesi, insanların ev ile ofis arasında üçüncü bir alan olarak tanımlanabilecek alternatif mekânlara yönelmesine neden olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, kafelerin iç mekân tasarım özelliklerinin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bireylerin bu mekânları çalışma alanı olarak tercih etme nedenlerini anlamaktır. Araştırmada, nitel araştırma yaklaşımlarından gömülü teori (grounded theory) yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda, kafelerde düzenli olarak çalışan kişilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler kodlanarak temalar oluşturulmuştur. Süreç boyunca araştırmacının kendi deneyimleri de otoetnografik yaklaşımla çalışmaya dâhil edilmiştir. Hipotez, kafelerin yalnızca bir tüketim mekânı olmanın ötesinde, bireylerin hem sosyalleşme hem de izole olabilme ihtiyaçlarına aynı anda yanıt veren, yarı-özel çalışma alanları sunduğu yönündedir. Çalışmanın bulguları, mekânsal düzenlemeler, atmosfer, ses, ışık ve kullanıcıların mekânla kurduğu duygusal bağ gibi faktörlerin tercihleri doğrudan etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, bireylerin aidiyet duygusu, görünür olma arzusu ve yalnız hissetmeme ihtiyacı gibi psikososyal etkenlerin de mekân deneyimini biçimlendirdiği gözlemlenmiştir. Bu tez, iç mekân tasarımında kullanıcı deneyiminin merkeze alınması gerektiğine dair veriye dayalı çıkarımlar sunmakta ve tasarımcılar, sosyologlar ile kent planlamacıları için güncel ve özgün bir bakış açısı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the experiences of individuals who use cafés—public spaces—as work environments, focusing particularly on freelancers, students, and remote workers. In today's world, the spatial diversification of working styles has led people to seek alternative spaces that can be defined as a“third place”between home and office. The primary aim of this study is to explore how the interior design features of cafés influence user experience and to understand why individuals prefer these spaces as working environments. The research employs a qualitative approach through the grounded theory method. In-depth interviews were conducted with individuals who regularly work in cafés, and the collected data were coded to generate themes. Throughout the process, the researcher's personal experiences were also included using an autoethnographic perspective. The central hypothesis is that cafés offer semi-private workspaces that meet both the need for social interaction and the desire for isolation, going beyond being mere consumption spaces. The findings indicate that spatial arrangements, atmosphere, sound, lighting, and the emotional connection users establish with the space significantly affect their preferences. Furthermore, psychosocial factors such as the sense of belonging, the desire to be seen, and the need to avoid feeling lonely also shape spatial experience. This thesis presents data-driven insights emphasizing the importance of centering user experience in interior design, offering a contemporary and original perspective for designers, sociologists, and urban planners.