Forecasting of ionospheric electron density trough for characterization of aerospace medium
Hava-uzay ortamının tanımlanmasına yönelik olarak elektron yoğunluğu çukurunun kestirim modeli
- Tez No: 238577
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR TULUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Güneşsel dinamo etkilerinin uzay ve yer tabanlı etkinlikler üzerindeki etkilerinin daha yoğun hissedildiği iyonosferik modelleme yönteminin telekomünikasyon ve navigasyon amaçları açısından tartışmasız bir önemi vardır. Orta-enlem elektron yoğunluğu çukuru, özellikle jeomagnetik olarak etkin dönemlerde, iyonosfer davranışının karakterize edilmesi açısından ilgi çekici bir görüngüdür. Bu nedenle, orta-enlem elektron yoğunluğu çukurunun modellenmesi günümüze kadar birçok araştırmacı tarafından çalışılan popüler bir konu olmuştur. Bu çalısmada, olasılığa dayalı uzay havası kestirimi için, elektron yoğunluğu çukurunun bulanık modelleme ve bilgisayar tabanlı saptanması yöntemlerini kullanan iki aşamalı uygulamaya yönelik bir model geliştirilmiştir. İlk aşama, bir bulanık mantık modeli kullanarak, elektron yoğunluğu çukurunun oluşumu için uygun koşulların, 3 saatlik gezegensel K indeksi (Kp), magnetik mevsim, enlem ve yerel saat değerlerine dayalı saptanmasıdır. Uygun jeo-manyetik koşullar saptandıktan sonra, ikinci aşama elektron yoğunluğu çukurunun ana tanımlayıcısı olan alçak enlem ve en düşük konum parametrelerinin saptanmasıdır.Çalısma sırasında, farklı yıllık ve günlük özellikleri kapsayan ARIEL 4 uydu verileri üzerinde durum çalısmalariı yapılmıştır. Bulanık modelleme yöntemi ile elde edilen sonuçlar modelin elektron yoğunluğu çukurunun oluşumu için uygun koşulları bir şekilde tahmin ettiğini; ve bilgisayar tabanlı modelleme sonuçları ise seçilen her durum için, elektron yoğunluğu çukurunun önceden tanımlanmış açıklamaları kullanılarak başarılı bir şekilde saptandığını göstermiştir. Genel sonuçlar umut vaat edici olarak nitelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modeling the ionosphere, where the effects of solar dynamo becomes more effective to space based and ground borne activities, has an undeniable importance for telecommunication and navigation purposes. Mid-latitude electron density trough is an interesting phenomenon in characterizing the behavior of the ionosphere, especially during disturbed conditions. Modeling the mid-latitude electron density trough is a very popular research subject which has been studied by several researchers until now. In this work, an operational technique has been developed for a probabilistic space weather forecast using fuzzy modeling and computer based detection of trough in two steps. First step is to detect the appropriate geomagnetical conditions for trough formation, depending on the values of 3-h planetary K index (Kp), magnetic season, latitude and local time, by using fuzzy modeling technique. Once the suitable geomagnetic conditions are detected, second step is to find the lower latitude position (LLP) and minimum position (MP) of the observed trough being two main identifiers of the mid-latitude electron density trough.A number of case studies were performed on ARIEL 4 satellite data, composed of different geomagnetic, annual and diurnal characteristics. The results obtained from fuzzy modeling show that the model is able to detect the appropriate conditions for trough occurrence and the trough shape was effectively identified for each selected case by using the predefined descriptions of mid-latitude electron density trough. The overall results are observed to be promising.