The problem of eligibility of uncertified gecekondu possessors in urban transformation implementations in turkey -The case of Ankara Dikmen Valley 4th and 5th phases urban transformation and development project
Türkiye?deki kentsel dönüşüm uygulamalarındaki belgesiz gecekondu sahiplerinin hak sahipliliği sorunu -Ankara Dikmen Vadisi 4. ve 5. etap kentsel dönüşüm ve gelişim projesi örneği-
  1. Tez No: 238575
  2. Yazar: FUAT KARAGÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de 1980li yıllardan itibaren kentsel dönüşüm kavramının gelişmesiyle birlikte yeni bir terim olarak hak sahipliliği kavramı da tartışılmaya başlanmıştır. Ancak hak sahipliliği kıstaslarını tanımlayan kapsamlı bir kentsel dönüşüm yasası bulunmaması aktörler arasında anlaşmazlıklara ve gerilimlere neden olmaktadır. Özellikle belgesiz gecekondu sahipleri hak sahibi olamadıkları için evlerinden zorla tahliyelere maruz kalmaktadır. Bu çalışma belgesiz gecekondu sahiplerini hak sahipliliği sorununu açıklığa kavuşturmaya çalışacak ve bu gruplarını hak sahipliliği olma kıstasları konusunda öneriler geliştirecektir. Bu tez çalışması belgesiz gecekondu sahiplerinin ortaya koydukları ?emek?,? zilyetlik? ve ?barınma hakkı? gibi söylemlerin herhangi bir yasal dayanağı olmayan ahlaki söylemler olduğunu ve bu yüzden hak sahibi olabilmek için bir kıstas olamayacağını iddia etmektedir. Diğer yandan içinde yaşadığı mülkün yasal durumu her ne olursa olsun, temel ekonomik güvencesi olmayan kırılgan grupların kentsel dönüşüm projelerinde hak sahibi yapılmasının gerekli olduğunu savunmaktadır.Bu tez çalışmasının birinci kısmında hak sahipliliği kavramı teorik bir çerçevede ele alınmıştır. Tezin ikinci kısmında ise örneklem olarak seçilen Ankara Dikmen Vadisi 4. ve 5. etap Kentsel Dönüşüm Projesi'ndeki belgesiz gecekondu sahiplerinin hak sahipliliği sorunu tartışılmıştır. Alan çalışmasında elde edilen bilgiler dönüşüm uygulamalarını hayata geçiren yerel yönetimler için gerekli politikaların oluşturulmasına altık oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of urban transformation concept in 1980s, the concept of eligibility has also started to be discussed as a new term in Turkey. However, the absence of a sustainable urban transformation law which defines the criteria of eligibility of stakeholders has undoubtedly brought about violations and disagreements between stakeholders. Especially the uncertified gecekondu possessors who are not determined as eligible stakeholders have been subjected to forced and arbitrary evictions. This study aims to clarify the problem of eligibility of uncertified gecekondu possessors in urban transformation and attempts to determine the criteria for the eligibility of this particular group. It argues that since the claims of uncertified gecekondu possessors like right to adequate housing, labor and possession have moral characters which do not depend upon legal acts, they can not be criteria of eligibility. The legal property ownership must be the criteria of eligibility in urban transformation practices in the law. On the other hand, this study urges that no matter living in a legal or illegal housing, the vulnerable families who lack of basic economic security and living in the project area must be determined as eligible stakeholders.In the first part of this master study, the problem of eligibility was discussed from theoretical perspective. In the second part, this problem was discussed in the case of Dikmen Valley 4th and 5th phases Urban Transformation Project. The knowledge obtained from the case can be useful for the local governments to develop sustainable policies on this particular problem.