A study on dam instrumentation retrofitting: Gökçekaya dam
Mevcut barajların ölçüm sistemlerinin geliştirilmesi üzerine bir çalışma: Gökçekaya barajı
  1. Tez No: 238588
  2. Yazar: ONUR ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çok amaçlı proje gereksinimleri nedeniyle büyük barajlar inşa edilmektedir. Arzu edilen baraj güvenlik seviyesini sağlamak için hassas ölçüm aygıtlarıyla kapsamlı kontrollerin yapılması gereklidir. Ayrıca ideal baraj ölçüm sistemi, yapının gelecekteki olası davranışını öngörebilmek için ölçüm parametrelerindeki zamana bağlı değişimi de vermelidir. Yeni inşa edilen bütün barajlarda gerekli ölçüm aygıtları bulunmaktadır. Ancak mevcut barajların ölçüm sistemleri bulunmamakta veya yeterli düzeyde olmamaktadır. Mevcut barajlara modern aygıtların takılmasıyla, barajlarda zamanla yıpranan elemanların ya da beklenmeyen dış etkenlerden kaynaklanan zafiyetlerin yaratacağı etkilerdeki belirsizlikler azaltılabilir; hatta belirlenen sorunların giderilmesi için onarıcı çözümler uygulanabilir. Bu çalışmada, barajların yıkılmasına yol açan başlıca nedenler tartışılmış ve ölçüm aygıtları kullanılarak bu parametrelerin izlenmesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca, mevcut barajların ölçüm sistemlerinin geliştirilmesinin sağlayacağı katkılar bir örnek çalışma ile tartışılmıştır. Bu bağlamda, Gökçekaya Barajı'nın mevcut durumu bir teknik inceleme gezisiyle değerlendirilmiştir. Baraj ve civarında gözlenen zafiyetler belirtilmiş ve gerekli görülen düzenlemeler önerilmiştir. Son olarak, Gökçekaya Barajı için alternatif ölçüm sistemleri ele alınmış ve hem teknik, hem de ekonomik açıdan karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-purpose project requirements lead to construction of large dams. In order to maintain the desired safety level of such dams, comprehensive inspections based on use of a number of precise instruments are needed. The ideal dam instrumentation system should provide time-dependent information about critical parameters so that possible future behavior of the structure can be predicted. New dams are normally equipped with adequate instrumentation systems. Most of the existing dams, however, do not have adequate instruments or current instrumentation systems may not be in good condition. By implementing the modern equipment to existing dams, the uncertainty associated with the impacts of aging or unexpected severe external events will be reduced and possible remedial measures can be taken accordingly. This study summarizes the major causes of dam failures and introduces the instruments to be used to monitor the key parameters of a dam. The concept of the instrument retrofitting to an unmonitored dam is highlighted through a case study. A sample system is proposed for Gökçekaya Dam, with reference to an investigation of the current condition of the structure. The deficiencies observed during a site visit are listed and the corresponding rehabilitative repair measures are suggested. Finally, different alternatives of a new instrumentation system are introduced and compared in terms of technical and economical aspects.