Wind and wave climate in eastern Mediterranean basin
Doğu akdeniz havzasında rüzgar ve dalga iklimi
- Tez No: 238590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. IŞIKHAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Rüzgar kaynaklı dalgalar, kıyı ve deniz yapıları, limanlar, barınaklar, denizaraçları üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu sebeple, rüzgar dalga iklimi kıyıve deniz yapıları, barınaklar ve limanların tasarımında önemli bir parametreolarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Akdeniz kıyılarındakirüzgar dalga ikliminin kullanılabilir durumda açığa çıkarılmasıdır. Bu amaçlaECMWF (Avrupa Orta Vadeli Tahminler Merkezi) tarafından 1995 ve sonrasirüzgar, rüzgar dalgaları belli bir ay süreli data sağlanmıştır. Elde edilen veriler,Serhan Aldoğan tarafından geliştirilmiş olan özel bir yazılım aracılığıylaTürkiye'nin Akdeniz kıyıları boyunca seçilen çeşitli bölgelerdeki rüzgar vedalga iklimi istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Her bölge için rüzgar ve rüzgardalgaları ve solugan dalgaların gülleri, belirgin dalga yüksekliğine karşılıkortalama rüzgar dalgası yönü ve periyodu ilişkisi, en yüksek değerler analizve istatistiği, log-lineer istatistikler dağılımları sunulmuştur. Geliştirilen yazılım ilekullanıcı tarafından seçilen kıyı bölgelerinin koordinatları kullanılarak ECMWFverileri yardımıyla ayrıntılı analizler yapılması olanaklı duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The wind and wave (wind wave/swell wave) climate has an important rolein the design and operation of coastal and marine structures, harbors andports. The objective of this study is to identify the statistical characteristics ofthe winds, wind waves and swell waves in Eastern Mediterranean, andcoastline of Türkiye. For this purpose, the data of wind speed and direction,swell and wind wave height, period and direction for a certain durationwith the six hours time intervals are obtained from ECMWF for the wind andwave climate computations. The data covers the area of easternMediterranean region. In order to compute the wind and wave climate atany selected coastal location, a software is developed by Serhan Aldoğanin his MSc thesis. For every location, the wind wave roses, significant heightof wind wave and swell wave versus mean period of primary winddirections, extreme probability analysis and distribution, and log-linearcumulative probability analysis and distributions is presented, comparedand discussed. By the help of the specifically developed software, it ispossible and convenient to analyze the wind and wave climate usingECMWF data at any coordinate.