Selection and fusion of multiple stereo algorithms for accurate disparity segmentation
Doğru derinlik bölütlemesi için uygun stereo algoritmalarının seçilmesi ve kaynaştırılması
  1. Tez No: 238594
  2. Yazar: ARDA BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Doğru fark bölütlemesi için uygun stereo algoritmalarının seçilmesi ve kaynaştırılması gerçekleştirilir. Gerçek zamanlı stereo görüntülerin güvenilir fark haritası kestirilir ve cisim bulma amacı için fark bölütlemesi yapılır. Önce gerçek zamanlı uygulamalarda yüksek performansa sahip stereo algoritmaları literatürdeki algoritmalar arasından seçilir ve bunların üçü uygulanır. Sonra fark kestirme işleminde daha iyi performans elde etmek için bu algoritmaların sonuçları kaynaştırılır. Kaynaştırma işleminde, eğer bir piksel tüm algoritmalarda aynı fark değerine sahipse, bu fark değeri piksele atanır. Diğer piksellerin fark değerleri bilinmeyen kabul edilir. Sonra bilinmeyen fark değerleri komşu fark bilgisini kullanan iyileştirme yordamı sayesinde kestirilir. Son olarak, sonuç fark haritası ortalama kaydırma bölütlemesi kullanılarak bölütlenir. Önerilen yöntem 3 farklı stereo veri seti ve çeşitli gerçek stereo çiftleri için test edilir. Yapılan deneyler, kullanılan kaynaştırma işlemi ve iyileştirme yordamının stereo analiz performansını arttırdığını gösterir. Ayrıca farklı derinlikteki objeleri bulmak için ortalama kaydırma bölütlemesi kullanılarak yapılan fark bölütlemesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
Fusion of multiple stereo algorithms is performed in order to obtain accurate disparity segmentation. Reliable disparity map of real-time stereo images is estimated and disparity segmentation is performed for object detection purpose. First, stereo algorithms which have high performance in real-time applications are chosen among the algorithms in the literature and three of them are implemented. Then, the results of these algorithms are fused to gain better performance in disparity estimation. In fusion process, if a pixel has the same disparity value in all algorithms, that disparity value is assigned to the pixel. Other pixels are labelled as unknown disparity. Then, unknown disparity values are estimated by a refinement procedure where neighbourhood disparity information is used. Finally, the resultant disparity map is segmented by using mean shift segmentation. The proposed method is tested in three different stereo data sets and several real stereo pairs. The experimental results indicate an improvement for the stereo analysis performance by the usage of fusion process and refinement procedure. Furthermore, disparity segmentation is realized successfully by using mean shift segmentation for detecting objects at different depth levels.