VME slave implementation on FPGA
FPGA üzerinde ?VME slave? gerçekleştirilmesi
- Tez No: 238595
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzün karmaşık teknolojik sistemlerine, birden çok görevi yerine getiren birimlerin uyum içerisinde çalışmaları gerekmektedir. Her bir birim, birden fazla mikrokontrolör karttan oluşmaktadır. Her bir akıllı kart, birimin yükümlü olduğu farklı görevleri yerine getirmektedir. Bu nedenden dolayı; mikrokontrollör kartlarının üzerinde haberleşerek görev gerekliliklerini yerine getirebilecekleri ortak bir haberleşme veriyoluna ihtiyaç vardır. VME (Versa module Euro-Card) veriyolu otuz yıl önce standart haline getirilmiş olsa da, en iyi bilinen, en çok güvenilirliği olan ve en çok kullanılan haberleşme veriyoludur. Bu tez çalışmasında, dünya çapında kabul görmüş olan VME paralel veriyolu, Alan Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gerçeklenme VME standardı ?Slave? protokolünü kapsar. VME ?Slave? birimi VHDL (Çok yüksek seviyede Donanım Tanımlama Dili) ile geliştirilmiştir. Simulasyonlar bilgisayar tabanlı ortamda yapılmıştır. VHDL kodu doğrulandıktan sonra, Akıllı program sentezlenir ve FPGA'ya yüklenir. FPGA tabanlı Baskı Devre Kartı tasarlanmıştır ve Akıllı Program, veriyolu kontrolörleri tarafından, Akıllı Programın tüm fonksiyonları için fonksiyonel testler ile kontrol edilmiştir. Tasarlanmış olan donanım standard seri haberleşme veriyollarını içerir, bunlar; USB, UART, I2C'dir. Tasarlanmış kart ve ek kart üzerinden, VME veriyolu ile bu seri kanallar arasında iletişim kurmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In today?s complex technological systems, there is a need of multi tasking several units running in accordance. Each unit is composed of several intelligent microcontroller cards. Each intelligent card performs a different task that the unit is responsible of. For this reason, there is a need of common communication bus between these cards in order to accomplish the task duties. VME (Versa Module Euro-Card) bus is a well known, the most reliable and the commonly used communication bus, even if it was standardized three decades ago. In this thesis work, the world wide accepted VME parallel bus protocol is implemented on FPGA (Field programmable Gate Array). The implementation covers the VME standard slave protocols. The VME Slave Module has been developed by VHDL (Very high level Hardware Description Language). The simulations have been carried over a computer based environment. After the verification of the VHDL code, an Intellectual Property (IP) core is synthesized and loaded into the FPGA. The FPGA based printed circuit board has been designed and the IP core?s function has been tested by bus protocol checkers for all of its functionality. The designed hardware has several standard serial communication ports, such as; USB, UART and I2C. Through the developed card and the add-on units, it is also possible to communicate with these serial ports over the VME bus.