Intelligent search and algorithms for optimal assignment of air force resources in operations
Operasyonlarda hava kuvvetleri kaynaklarının en iyi atanması için akıllı arama ve algoritmalar
- Tez No: 238598
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Askeri operasyonların çeşitliliği ve büyüyen kapsamları, bu operasyonlarda kaynakların en iyi şekilde kullanılmalarını zorunlu hale getirmektedir. Özellikle sınırlı sayıdaki hava konuşlu kaynakların en iyi kullanılması ve görevlere atanması harp alanında önemli bir yarar sağlayacaktır. En iyi ve olanaklı atamaların bulunması problemi bilinen ve üzerine uzun süredir çalışılan bir sorundur. Öte yandan, bu çözüm sürecinin daha hızlı şekilde gerçekleştirilmesi problemin kökeninde barındırdığı işlemsel karmaşıklıktan dolayı hala araştırmacıların ilgisini çeken bir konudur.Bu tez kapsamında, filoların(uçakların) hedeflere(hedef gruplarına) en iyi atamasının araştırılması, algoritmalar ve buluşsallar kullanılarak araştırılacaktır. Kesin sonucu bulmak için kullanılabilecek en iyi algoritma seçimi olan, Böl&Sınırla algoritması araştırılıp bu belirli problemin gereksinimleri doğrultusunda uygulanmaktadır. Bu algoritma, çözümü bir çözüm ağacı üzerinde akıllı bir şekilde aramak ve çözümü barındırmaması muhtemel bölümlerin budanması esasına dayanmaktadır. Öte yandan, bahsi geçen atama probleminin boyutu büyüdüğünde, çözüm ağacının çok büyüyüp hafıza ve zaman kısıtları yaratması sebebiyle, Böl&Sınırla algoritması tek başına yeterli kalmamaktadır. Çünkü, çözüm ağacının büyüklüğü, atama probleminin büyüklüğü arttıkça üssel şekilde artmaktadır. Bu sebeple, daha kısa sürede ve işlemsel kısıtları daha az olan Genetik algoritma ikinci algoritma olarak seçilmiştir. Her iki algoritma ayrı ayrı uygulanacaktır. Ayrıca, bu iki algoritmanın birleşimi farklı buluşsallar ile desteklenerek, elde edilen sonuçları daha iyi hale getirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing extent and variety of present military operations forces to use the resources in hand at its best. Especially, the optimum usage and assignment of limited number of the air force resources to missions will provide a considerable advantage in the battle field. The problem of finding the feasible and optimum assignment has been known to be studied; yet performing the process faster is still a topic that captures researchers? attention because of the computational complexity that the assignment problem involves within.In this thesis, exploring the optimal assignment of fleets/aircrafts to targets/groups of targets is going to be performed via algorithms and heuristics. As the best choice for finding the exact solution, Branch-and-Bound algorithm, which is an intelligent way of searching for the solution on a solution tree where the nodes with potential of not leading to the solution are fathomed, has been investigated and applied according to the specific problem needs. The number of nodes on the search tree increases exponentially as the problem size increases. Moreover; as the size of the assignment problem increases, attaining the solution solely by Branch-and-Bound algorithm is definitely computationally expensive due to memory and time requirements. Therefore, Genetic algorithm which can provide good solutions in a relatively short time without having computational difficulties is considered as the second algorithm. Branch-and-Bound algorithm and Genetic algorithm are separately used for obtaining the solution. Hybrid algorithms which are combinations of Branch-and-Bound and Genetic algorithms are used with heuristics for improving the results.