A comparative performance evaluation of scale invariant interest point detectors for infrared and visual images
Boyuttan bağımsız öznitelik/özellik çıkarım detektörlerinin kızılötesi ve görünür bant resimleri için karşılaştırmalı performans değerlendirmesi
- Tez No: 238599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. AYDIN ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tezde, dört tane popüler öznitelik çıkarım detektörlerinin SIFT ve SURF tanımlayıcıları ile birlikte kullanılarak elde edilen ortadalga, uzundalga kızılötesi ve görünür bant resim nesne özelliklerinin eşleme performansı, değişen açı ve uzaklıklara göre değerlendirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan öznitelik çıkarım detektörleri, görüntü boyut ve döndürülmesinden bağımsız olan, ölçek değişmez öznitelik transformasyonu (SIFT), çok ölçekli Harris-Laplace, çok ölçekli Hessian-Laplace ve hızlandırılmış gürbüz özellikler çıkarım (SURF) detektörleridir. Farklı siyahcisimler, insan yüzü ve araba resimlerinin özellikleri çıkarılmış ve bu resimlerin, cisimlerin değişen pozlarına göre özellik eşleme performansları değerlendirilmiştir. Kullanılan bütün öznitelik çıkarım detektörleri, görünür bant resimleri ile karşılaştırıldığında kızılötesi bant resimlerinde iyi eşleme performansı göstermiştir. Ortadalga ve uzundalga kızılötesi resimlerinin eşleme performansı karşılaştırılmış ve uzundalga kızılötesi resimlerin sıcaklığı düşük nesneler için daha iyi eşleme performansı sağladığı, ortadalga kızılötesi resimlerin ise sıcaklığı daha yüksek cisimler için daha iyi eşleme performansı sağladığı görülmüştür. SURF detektör ve tanımlayıcıları, uzundalga kızılötesi bantta alınmış insan yüzü resimlerinde, diğer detektör ve tanımlayıcılarına göre daha iyi eşleme performansı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of four state-of-the-art feature detectors along with SIFT and SURF descriptors in matching object features of mid-wave infrared, long-wave infrared and visual-band images is evaluated across viewpoints and changing distance conditions. The utilized feature detectors are Scale Invariant Feature Transform (SIFT), multiscale Harris-Laplace, multiscale Hessian-Laplace and Speeded Up Robust Features (SURF) detectors, all of which are invariant to image scale and rotation. Features on different blackbodies, human face and vehicle images are extracted and performance of reliable matching is explored between different views of these objects each in their own category. All of these feature detectors provide good matching performance results in infrared-band images compared with visual-band images. The comparison of matching performance for mid-wave and long-wave infrared images is also explored in this study and it is observed that long-wave infrared images provide good matching performance for objects at lower temperatures, whereas mid-wave infrared-band images provide good matching performance for objects at higher temperatures. The matching performance of SURF detector and descriptor for human face images in long-wave infrared-band is found to be outperforming than other detectors and descriptors.