Java applets for simulation of magnetic resonance imaging
Manyetik rezonans görüntüleme benzetimi için java uygulamacıkları
  1. Tez No: 238604
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT G. GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim ve araştırma amaçlı kullanılabilecek, gerçekçi ve kolay erişilebilir bir manyetik rezonans görüntüleme benzetimi geliştirmektir. Bu amaçla, NMR (nükleer manyetik rezonans) fenomeni, bir spinin dış manyetik alanlar altındaki hareketinden başlayıp, darbe dizileri ile görüntü oluşturulmasına kadar olan bütün süreçleri için, dayandığı fiziksel prensipler kullanılarak benzetilmiştir. 3 boyutlu bir sanal nesne ve bir darbe dizisi tanımı, bezetimin girdileridir. Benzetim yazılımı, Fourier geri dönüşüm tekniğini kullanarak kesit görüntüleri oluşturur. Benzetimin daha gerçekçi sonuçlar üretmesi için, bir spinin manyetik alan altındaki hareketini açıklayan Bloch denklemi, sayısal yöntemlerle çözdürülmüştür. Bu sayede spin sisteminin sadece rezonans durumundaki davranışını değil, her türlü girdi işareti altındaki davranışını görmek mümkün olmuştur. Benzetimde T2* etkisi, bütün hacimde homojen olmayan statik manyetik alan dağılımı kullanarak başarılı bir şekilde benzetilmiştir. Benzetim , Java dilinde yazılmıştır ve bir Java uygulamacığı olarak geliştirilmiştir. Ayrıca NMR fenomeninin gözlemlenebilmesi için bir destek yazılımı geliştirilmiştir. Benzetim gerçekçi görüntüler üretebilmekte, bütün işleyişi benzettiği için MR'daki voksel içi faz dağılması, kimyasal kayma, cross-talk gibi bozulmaları oluşturabilmekte ve hali hazırda tek başına çalışan benzetimlere göre internet üzerinden çalışma avantajına sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an easily accessible and realistic magnetic resonance imaging (MRI) simulation tool for educational and research purposes. With this aim, NMR (nuclear magnetic resonance imaging) phenomenon is simulated based on the physical principles, starting from the motion of a spin under the influence of external magnetic fields to pulse sequences generating the image. The inputs of the simulation are a 3D virtual object and a pulse sequence definition. The simulation software generates slice images using Fourier reconstruction method. To perform a more realistic simulation, the Bloch equation, which explains the behavior of a spin under external magnetic fields, is solved by using numerical methods. This enables to observe the behavior of a spin system under any magnetic field influence, not only for resonance condition. The simulation successfully simulates T2* affect by using inhomogeneous static magnetic field distribution over the entire volume of the object. The software is implemented in Java language and developed as a Java applet. A support tool is developed which allows observing NMR phenomenon. The simulation can produce realistic images, generate many of the artifacts in MRI, like intra-voxel dephasing, chemical shift, cross-talk (since it simulates the whole process), and has the advantage of being web-based compared to the existing stand-alone MRI simulations.