Theory and design of microwave fet frequency triplers
Mikrodalga fet frekans üçe çarpıcı kuramı ve tasarımı
  1. Tez No: 238611
  2. Yazar: İSMAİL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mikrodalga freakans çarpıcıları mikrodalga sistemlerinde sıkça kullanılan çok yararlı ve avantajlı elemanlardır. Katı hal yükselteçlerin performansının yüksek frekanslarda azalması nedeniyle; yüksek frekanslı sinüs işaretlerinin sentezlenmesinin zor olduğu göz önünde bulundurulduğunda frekans çarpıcılar daha da önem kazanmaktadır. Bu elemanların pek çok uygulama alanı vardır; ticari kablosuz iletişim sistemleri, mikrodalga almaç ve göndermeçler ve askeri sistemler bunlara örnek gösterilebilir. Bu çalışmada; temel kuramsal kavramlar sunularak ve parçalı doğrusal FET modelinin bilgisayar simülasyon sonuçları incelenerek frekans çarpıcı tasarımının temel prensipleri anlatılmıştır. Bu model doğrusal olmayan reaktansları ihmal ettiği için ve sadece doğrusal olmayan direnç özelliklerine dayandığı için; frekans çarpıcı tasarımının temel prensiplerinin kolayca anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın sonunda, uygulamaya yönelik frekans üçe çarpıcı tasarımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microwave frequency multipliers are very useful and advantageous components in microwave systems, especially, where the generation of high frequency sinusoidal signals is very difficult because of degrading performance of the solid state oscillators with increasing frequency. These components are frequently employed in diverse applications such as commercial wireless communication systems, microwave transmitters and receivers, and military systems. In the following work the basic principles of microwave FET frequency multipliers, specifically concentrated on triplers, are studied presenting theoretical concept and utilizing computerized simulation of piecewise linear FET (PLF) model. The use of PLF model which neglects nonlinear reactances and relies on resistive nonlinearities allows for the theoretical concept and, consequently, the multiplication mechanism in a frequency multiplier to be clearly and easily identified. At the end of this study, after presenting basic considerations on FET frequency multipliers a practical microwave frequency tripler design is presented.