Synthesis of benzotriazole bearing donor acceptor type electroactive monomers towards high optical contrast and fast switching electrochromic materials
Yüksek optik kontrasta sahip elektrokromik malzemelerin benzotriazol içeren donör akseptör tipi elektroaktif monomerlerle sentezi
  1. Tez No: 238619
  2. Yazar: ABİDİN BALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT K. TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Elektroaktif monomerler elektrokromik cihazlar, LED ve güneş pilleri gibi birçok cihaz uygulamalarında aktif yüzey olarak kullanılırlar. EDOT(3,4 etilendioksitiyofen) ve tiyofen içeren polimerler elektrokromik komponentlerden biri olarak işlev görürler. Benzotriazolün, EDOT ve tiyofen birimleri ile eşleştirilmesi ile sentezlenen monomerler donör akseptör tipi polimerlerin eldesinde kullanılabilir. Bu monomerler yüksek iletkenlik, yüksek optik kontrast ve hızlı değişen polimerik elektrokromiklerin sentezi için ideal adaylardır. Donör akseptör tipi monomerler 2-dodesil-4-(2,3-dihidrotiyeno[3,4-b][1,4]dioksin-7-il)-2H-benzo [d] [1,2,3]triazol ve 2-dodesil-4,7-di(tiyofen-2-il)-2H-benzo[d] [1,2,3]triazol sırası ile N-alkilasyon, brominasyon, stanilasyon ve Stille-coupling reaksiyonları ile sentezlenmiştir. Polimerlerin elektrokimyasal ve elektrokromik özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of new electroactive monomers are highly desired since these compounds can be utilized as active layers in many device applications such as ECDs, LEDs and solar cells. EDOT (3,4 ethylenedioxythiophene) and thiophene bearing polymers were also proven to be excellent candidates as electrochromic materials. Benzotriazole can be coupled to EDOT and thiophene to yield materials that can be polymerized to give donor acceptor type polymers. These materials are promising candidates as components in fast switching polymeric electrochromic devices. Donor acceptor type materials; 2-dodecyl-4-(2,3-dihydrothieno [3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-7- (2,3-dihydrothieno[3,4-b] [1,4] dioxin-7-yl)-2H-benzo [d][1,2,3]triazole and 2-dodecyl-4,7-di(thiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole were synthesized via N-alkylation, bromination, stannylation and Stille coupling reactions. Electrochemical and electrochromic properties of the polymers were examined in detail.