Students' perceived effectiveness of an online course delivered through a course management system: The case of an undergraduate course
Bir ders yönetim sistemi aracılığı ile verilen çevrimiçi dersin etkililiği konusunda öğrencilerin algıları: Bir lisans dersi durumu çalışması
- Tez No: 238620
- Danışmanlar: DR. HASAN KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin açık kaynaklı bir ders yönetimi sistemi aracı olan Moodle ile verilen çevrimiçi dersin etkililiği konusunda öğrencilerin algıları analiz edilmiştir. Bu çalışmada öğrencilerin Moodle hakkındaki beklentileri, algıları, görüşleri, yorumları ve tavsiyeleri incelenmiştir.Bu çalışma bir durum çalışmasıdır ve 2008 yaz okulunda ve 2008-2009 öğretim yılının ilk döneminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü' nde okutulan CEIT 321 Uzaktan Eğitimin Temelleri dersine katılan 49 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada, çalışmaya katılan öğrencilerden nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Yaz okulu sonunda ve ilk dönemin sonunda öğrencilere anket uygulanmıştır. Ayrıca, gönüllü öğrencilerle öğrencilerin Moodle ve birleşenleri hakkında algıları, düşüncelerini, beklentilerini, tavsiyelerini, yorumlarını anlamak için röportaj yapılmıştır. Elde edilen veriler öğrencilerin Moodle ve birleşenleri ile ilgili pozitif tutumları olduğunu göstermiştir.Bu çalışma bundan sonra Moodle hakkında yapılacak çalışmalara katkıda bulunabilir. Ayrıca, bu çalışmadan elde edilen veriler Moodle aracının geliştirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study analyzed students? perceived effectiveness of an online course delivered through one of the open source course content management system, Moodle. Students? expectations, perception, comments and suggestions about Moodle were investigated in this study.This is a case study carried out 49 students who attended to CEIT321 Foundation of Distance Education course in summer school in 2008 and 29 students who attended to the same course in fall semester of 2008-2009 academic year at Computer Education and Instructional Technology at Middle East Technical University. Blended learning that combines face-to-face interaction and online learning was used in the course.In this study, the qualitative and quantitative data were gathered from the students attended to the study. The questionnaire was distributed to the participants at the end of the summer school and fall semester. In addition, interviews with the volunteer participants were conducted in order to understand students? perceptions, thoughts, expectations, recommendations, and comments on Moodle and its applications. The data showed that students had positive attitudes towards Moodle and its application.This study can contribute the future research studies related with Moodle. Moreover, the results of this study can contribute the development of Moodle.