Synthesis and electrochromic properties of conducting polymers of 5,8-Di(pyrrol-2-yl)-2,3-di(thiophen-2-yl) quinoxaline and its copolymers
5,8-Di(pirol-2-il)- 2,3-di(tiyofen-2-il) kuinoksaline iletken polimerlerinin sentezi, elektrokromik özellikleri ve kopolimerleri
- Tez No: 238618
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ARSLAN UDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeni elektroaktif monomer 5,8-Di(pirol-2il)-2,3-di(tiyofen-2-il) kuinoksaline, kuinoksaline ve pirol arasındaki Stille Coupling reaksiyonu ile başarı ile sentezlenmiştir. Nükleer magnetic rezonans (1H NMR ve13C NMR) ve Kütle spektorometresi monomerin karekterizasyonu için kullanılmıştır. Monomer dikloromethan içerisinde tetrabutilamonyum perklorat destek elektroliti varlığında elektrokimyasal olarak polymerleştirilmiştir. Monomer +0.70V'da nispeten düşük oksitlenme potensiyeli göstermiştir. Homopolimerin spektroelektrokimyasal özellikleri ve dönüşüm özellikleri UV-Vis spectroskopisi ve dönüşümlü voltametre ile incelenmiştir. 400 nm ve 815 nm'de iki ?-?* geçişi 1.0 eV düşük bant aralığı ile gözlemlenmiştir. Polimer, gelecekte Yakın Kızılötesi elektrokromik cihaz uygulamaları için ümit vaat edebilecek, Yakın Kızılötesi bölgesinde % 66 optik kontrasta sahiptir.Kopolimerlerin spektroelektrokimyasal ve dönüşüm özellikleri UV-Vis spectroskopisi ve dönüşümlü voltametre ile incelenmiştir. BiEDOT ve BEBT varlığında PTQ kopolimerleri potansiyodinamik methot ile DCM/TBAP (0.1M) çözücü-elektrolit çifti içerisinde sentezlenmiştir. P(PTQ-co-BiEDOT) +0.45V'da, oysa P(PTQ-co-BEBT) +0.70V'da oksitlenme potensiyeli göstermektedir. Spektroelektokimyasal analizler sonucunda kopolimerlerin, homopolimerden de farklı bir elektrokromik özellige sahip oldugu gösterilmistir. Polimerlerin tepki zamanı yüzde transmitans ölçümlerinin de yapıldıgı kinetik çalısmalarla en yüksek kontrast noktasında incelenmistir.
Özet (Çeviri)
A novel electroactive monomer 5,8-Di(1H-pyrrol-2-yl)-2, 3-di(thiophen-2-yl) quinoxaline (PTQ) was successfully synthesized via Stille Coupling reaction between quinoxaline and pyrrole. Nuclear magnetic resonance (1H NMR and 13C NMR) and Mass spectroscopy were used to characterize the monomer. The monomer was electrochemically polymerized in the presence of tetrabutylammonium perchlorate (TBAP) as supporting electrolyte in dichloromethane. Monomer reveals relatively low oxidation potential at +0.70V. Spectroelectrochemical behaviors and switching ability of homopolymer were investigated by UV-Vis spectroscopy and cyclic voltammetry. Two ?-?* transitions were observed at 400 nm and 815 nm with a low band gap, 1.0 eV. Polymer possesses 66% optical contrast in the Near IR region, which may be promising in NIR electrochromic device applications.Spectroelectrochemical behaviors and switching ability of copolymers were investigated by UV-Vis spectroscopy and cyclic voltammetry. Copolymers of PTQ in the presence of BiEDOT and BEBT were synthesized via potentiodynamic method in DCM/TBAP (0.1 M) solvent-electrolyte couple. P(PTQ-co-BiEDOT) reveals oxidation potential at +0.45V, whereas P(PTQ-co-BEBT) reveals oxidation potential at +0.70V. The spectroelectrochemical behavior of the P(PTQ-co-BiEDOT) and P(PTQ-co-BEBT) in comparison to homopolymer revealed solid evidence of copolymerization based upon the differences in the spectral signatures. Switching time of the polymers was evaluated by kinetic studies upon measuring the percent transmittance (%T) at the maximum contrast point.