Nano boyuttaki bazı La0.7(Sr, Ca)0.3MnO3 ince filmlerin ferromanyetik rezonans incelemeleri
Ferromagnetic studies of some nano sized La0.7(Sr, Ca)0.3MnO3 thin films
- Tez No: 238640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez ağırlıklı olarak ferromanyetik rezonans tekniği kullanılarak perovskite yapıya sahip lantanyum manganit oksit yapıların manyetik parametrelerinin incelenmesi üzerine odaklanmıştır. Ayrıca bu tezde nikel nanotel yapıların üretilmesi ve manyetik olarak karakterizasyonuda araştırma konuları arasındadır.Lantanyum serisi numuneler La0.7(Sr,Ca)0.3MnO3 tek kristal SrTiO3 alttaş üzerine 100 nm , La0.7Sr0.3MnO3 200 nm numune yine SrTiO3 alttaş üzerine polikristal olarak sol-jel spin kaplama yöntemiyle büyütülmüşlerdir. Filmlerin FMR spektrumları film normaline göre değişik açılarda uygulanan manyetik alanın fonksiyonu olarak oda sıcaklığında kaydedildi.Tüm filmler için çoklu rezonans soğurma piklerinin oluştuğu gözlendi. Spektrumların açısal davranışlarından bu piklerin film yüzeyinde ve iç bölgelerinde uyarılan değişik spin dalga modlarına karşı geldiği anlaşıldı. Bilinen klasik spin dalga kuramı amaçlar doğrultusunda uyarlanarak deneysel verilerin analizi yapıldı. Böylece filmlerin manyetik parametrelerinden doyum mıknatıslanmasına, M, yüzey anizotropi enerji yoğunluğu parametresi, K, çizgi genişliği ve değiş tokuş etkileşme sabiti, D, tek kristal ve polikristal numuneler için elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis predominantly based on investigation of the magnetic parameters of the novel manganese oxides with perovskite structure using ferromagnetic resonance technique.The films of La0.7(Sr,Ca)0.3MnO3 growth on SrTiO3 substrate 100 nm single crystal, La0.7Sr0.3MnO3 200 nm sample growth also SrTiO3 but policrystality using sol-gel spin coating deposition method. FMR spectra have been recorded as function of magnetic field at room temprature.The spectra have been observed consist of multi-peak resonance absorptions for all films. When considering angular behaviour of the spectra, these peaks have been determined to correspond to various spin wave resonance modes. This spin wave modes fitted with experimental data using well known spin wave theory. Thus, the parameters such as saturation magnetization, M, surface anizotropy energy density, K, line-width and exchange stiffness constant, D, constant have been determined both policrystal and single crystal samples.