Endüstriyel kaynak robotlarında kullanılan kaynak parametrelerinin kaynak kalitesine ve nüfuziyetine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of welding parametres used in industrial welding robots on welding quality and penetration
- Tez No: 238647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, günümüz endüstrisinde önemli bir yere sahip olan endüstriyel robotların kaynak uygulamalarının otomasyonunda kullanılan robotik kaynak sistemleri hakkında detaylı bilgiler verilmiş ve robotik kaynak sistemlerinin kullandığı kaynak parametrelerinin etkileri deney çalışması yapılarak incelenmiştir.Bunun için, tezin ilk bölümünde endüstriyel robotlarla ilgili çeşitli tanımlamalar yapılmış, bu robotların sınıflandırma yöntemleri ve uygulama alanları incelenmiştir.Daha sonra, kaynak ve robotik kaynak sistemleri ile alakalı detaylı bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler içerisinde robotik kaynak ekipmanları anlatılmış ve robot programlama yöntemleri içerisinde, bu tezin deneysel çalışmasında kullanılmış olan ABB IRB 2400L endüstriyel robotunun programlanması için kullanılan Rapid programlama dili hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.Bu tezde, kalitenin kaynak yönünden incelemesi de yapılmıştır. Kaynaklarda meydana gelen hatalar ve bu hataları tespit etmek için kullanılan muayene yöntemleri incelenmiştir.Son bölümde, tezin deneysel çalışması olarak yapılan, ABB IRB 2400L endüstriyel robotunun başlıca kaynak parametreleri olan ?tel besleme hızı, uygulanan gerilim miktarı ve kaynak hızı? parametrelerinin kaynak nüfuziyetine etkisi araştırılmış ve yapılan deneyler sonucu elde edilen bulgular ve gözlemler detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, detailed information about robotic welding system used in welding applications automation of industrial robots which has an important place in recent days is explored and the influences of welding parameters used by robotic welding systems are examined by doing experimental works.For this reason, in the first phase of thesis, different definitions of industrial robots are done; the classification methods and application fields of these robots are investigated.Then, detailed information about welding and robotic welding systems are given. In this information, robotic welding equipments are explained, Among robot programming methods, detailed information about Rapid programming language used in ABB IRB 2400L industrial robot programming that is used in experimental work of this thesis is examined.In this thesis, examination for welding quality also is done. Errors occurred in welding and examination methods used in determination of these errors are investigated.In the last part, as an experimental work of thesis, influence on welding penetration of ABB IRB 2400L industrial robot?s main welding parameters such as; ?weld wire feed, weld voltage and weld speed? is explored, inventions and observations got in experiments? results are explained in a detailed way.