Fenol içeren atıksuların elektrokimyasal metot ile arıtımı
Treatment of phenolic wastewater by electrochemical methots
- Tez No: 238646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında; fenol içeren atıksular elektrokimyasal metotla giderilmeye çalışılmış, ve % 99 `a varan fenol giderim verimi elde edilmiştir. Çeşitli endüstriyel işletmelerden ve de petrokimyasal tesislerden bir çeşit atık olarak ortaya çıkan fenol bazı üretim proseslerinde ise istenmeyen yan ürün şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Doğada kendiliğinden parçalanması oldukça zor olan , suda çözünürlüğü sınırlı olan ve de zehirli madde sınıfına giren fenolün değişik pH larda ve de değişik akım yoğunluklarında giderim verimleri incelenmiştir.Bununla beraber maliyet ? verim ilişkisi de incelenmiş ve de güncel fiyatlandırmalardan hesaplanmıştır. Aynı zamanda Al ve Fe elektrotlarla giderim verimleri araştırılmış ve ikisi de birbirleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study ; wastewater containing phenol has been trying to remove with the electrochemical method, and 99% removal of phenol yield were obtained. Various types of industrial enterprises and a petrochemical plant as the resulting waste phenol , sometimes some production processes in the form of unwanted by-products may also occur. It will be very difficult for self-fragmentation, which is limited to resolution in the water and toxic substances entering the class of phenols and at different pH recovery in different current density and efficiency were examined.However, the cost - output relationship and the current price of review was calculated. At the same time, go with Al and Fe electrodes were investigated and two of efficiency are compared with each other.