SHA256 kriptografik özetleme algoritması ve anında SHA256 gerçeklenmesi
SHA256 cryptographic hashing algorithm and an on-the-fly SHA256 implementation
  1. Tez No: 238655
  2. Yazar: İNAN ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SÜER ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kriptografik özetleme algoritmaları temel olarak değisken uzunluktaki birveriden sabit uzunluklu bir özet(hash) elde etmeyi sağlayan algoritma ailesidir. Butezde kriptografik özetleme algoritmalarından SHA(secure hashing algorithm)algoritma ailesinin 256 bitlik özet değeri üreten ve Sha256 olarak bilinen üyesiincelenmistir.Bu algoritmanın anında(on the fly) bir donanım tasarımı VerilogHDL(Hardware Description Language) donanım tanımlama dili kullanılarakgerçeklenmistir.Özetleme algoritmaları çoğu zaman metinler üzerine uygulandığından bir çoközetleme algoritmasının gerçeklenmesi bir sekizlik(byte) temel alınarak yapılır yanien küçük girdi verisi bir sekizliktir; ancak daha genel uygulama alanlarını hedef alangerçeklemelerde en küçük girdi verisi bir bitlik veridir. Bu çalısmada da bit tabanlıözetleme yapabilecek yetenekte bir tasarım gerçeklenmistir.
Özet (Çeviri)
Cryptographic hashing algorithms are basically used to generate fixed lengthhash values out of a variable length data. In this thesis, Sha256 from SHA (securehashing algorithm) family that is producing 256 bits of hash value is introduced. Anon the fly hardware design of that algorithm is tried to be implemented using VerilogHDL (hardware description language).Since most of the hashing algorithms are generally being applied upon texts,implementations of those algorithms are frequently accepts bytes as the minimumunit of its input data, but for those implementations targeting the general use theminimum unit is a single bit. In this work, a design having the ability to process itsinput data on a bit by bit bases is implemented.