Analyzing the evolution of android malware
Kötü amaçlı androıd yazılımlarının evriminin analizi
  1. Tez No: 986039
  2. Yazar: SAHİR SELÇUK MISIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURAK CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Android ekosisteminin hızlı büyümesi, kısa mesaj dolandırıcılıklarından çok aşamalı casus yazılım, fidye yazılımı ve bankacılık truva atlarına uzanan bir kötü amaçlı yazılım evrimine zemin hazırlamıştır. Bu çalışma, 1.5 milyondan fazla APK örneğini işleyip uzunlamasına göstergeler üreten modüler bir analiz zinciri sunmaktadır. Sistem; SHA-256 çıkarımı, etiket birleştirme, izin madenciliği ve yıllık özetleme işlemlerini otomatikleştirir, sonuçları ise yayına hazır grafikler ve etkileşimli paneller halinde üretir. Dört ana eksen incelenmiştir: (1) aile ve tür yaygınlığı, (2) antivirüs motorlarının uzlaşı ve ayrışması, (3) izin talepleri ve birlikte görünüm, (4) ikili dosya boyutu (5) dinamik davranış analizi, API çağrılarını, dosya giriş/çıkış işlemlerini, kriptografik algoritma kullanımını ve ağ altyapısını (DNS ve HTTP sunucuları) kapsayan. Bulgular, erken dönem premium-SMS düzeneklerinden modüler indiricilere (droppers), casus yazılımlara ve bankacılık truva atlarına doğru uzun süreli bir kayma olduğunu göstermektedir. Saldırganlar, ticari paketleyicileri (packers), çalışma zamanında kod yüklemeyi ve Erişilebilirlik/üst katman (overlay) özelliklerini giderek daha sık kullanmaktadır. Android ekosistemi genelinde daha fazla yasal uygulama, kullanıcı verilerini toplamak için aşırı izinlere sahip üçüncü taraf SDK'ları kullandıkça tedarik zinciri zafiyetleri artmaktadır. Ağ etkinliği daha gizli hâle gelmekte; daha fazla şifrelenmiş kanal, DNS-over-HTTPS ve doğrudan IP bağlantıları görülmektedir. Ayrıca Play Store politikalarındaki değişikliklerin tehlikeli izin talep frekansına nasıl yansıdığı nicel olarak gösterilmiştir. Çalışma, siber suç tarihçilerine on yılı aşkın bir anlatı sunarken, uygulayıcılara anomali tespiti için veri temelli eşikler kazandırır.
Özet (Çeviri)
Mobile malware has mirrored the rapid ascent of the Android ecosystem, shifting from crude premium-SMS scams to today's multi-phase spyware, ransomware, and banking trojans. This study introduces a modular pipeline that ingests more than 1.5 million APK samples, cross-references samples with VirusTotal telemetry, and derives longitudinal indicators of malicious evolution. The framework automates SHA-256 extraction, label harmonization, permission mining, and per-year aggregation, then renders the results as publication-ready charts and interactive dashboards. Five dimensions are tracked: (1) family and type prevalence, (2) antivirus consensus and divergence, (3) permission demand and co-occurrence, (4) binary footprint, (5) dynamic behavior analysis, encompassing API calls, file I/O patterns, cryptographic algorithm use, and network infrastructure (DNS and HTTP hosts). Findings show a long shift from early premium-SMS schemes to modular droppers, spyware, and banking trojans. Attackers use commercial packers, runtime code loading, and Accessibility/overlay features more frequently. As more legal apps use third-party SDKs with excessive permissions to harvest user data across the Android ecosystem, supply-chain vulnerabilities increase. Network activity becomes stealthier, with more encrypted channels, DNS-over-HTTPS, and direct IP connections. The study also quantifies how Play Store policy shifts coincide with changes in dangerous-permission frequency. The results furnish historians of cyber-crime with a decade-long narrative while giving practitioners data-driven baselines for anomaly detection.