Karaciğer santral yaralanmalarında poliglikolik asid mesh greft uygulanması
- Tez No: 23866
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
29 ÖZET Standart santral karaciğer travması yapılan Kontrol A grubu ve santral karaciğer travmasını takiben PGA mesh greft uygulanan Test grubu kobaylar ile, sadece intrakardiak kan alman Kontrol B grubu kobaylarda Plazma SGOT,SGPT, Alkalen Fosfataz, GGT, Albumin, Globulin, Bilirubin, Glukoz, BUN düzeyleri ve mortalite oranları araştırıldı. Test grubu plazma globulininde kontrol (B) grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı artış saptandı. Alkalen fosfataz değeri ise test grubunda kontrol (B) grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak azalmıştı. Diğer karaciğer fonksiyon testlerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Histopatolojik olarak karaciğerin greft uygulanan bölgelerinde yer yer nekroz, luktular hücre proliferasyonu, bağ dokusu artışı saptandı. Bu değişiklikler karaciğerin regenerasyon süreci ile ilgiliydi, Mortalite oranı ise test grubunda kontrol (A) grubuna göre belirgin olarak azalmıştı. PGA mesh greftin deneysel olarak meydana getirilen tip III santral karaciğer yaralanmalarında komplikasyonları az ve pratik bir yöntem olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Plasma SGOT, SGPT, Alkaline Phosphatase, GGT, Albumin, Globulin, Bilirubine, Glucose and BUN levels and mortality rates was studied in guinea pigs with standart central liver trauma (control A group) and PGA mesh graft application following central liver trauma (test group) and in guinea pigs from which only intracardiac blood was drawn (contro IB group). A significant increase in serum globuline in the test group was noted compared with the control B group. Alkaline Pohosphatase levels, meanwhile, was found to be sinificantly decreased in the test group compared with the controlB group. Other liver function tests demonstrated no significant diffe rences between the groups. Histopathologically, some patchy necrosis areas, ductuler cell proliferation and increase in the connective tissue was seen in the areas of the liver where graft was applied, rela ted with the hepatic regeneration process. Mortality rates was significantly less in the study gro up than in the control group A. It was demonstrated that PGA mesh graft aplication was of pratical one with less compli cations in experimentally created type III central liver traumas.