İntegrodiferansiyel denklemler için parametrelerin değişimi ve uygulamalar
Variation of parameters for integrodiferential equations and its applications
  1. Tez No: 238682
  2. Yazar: MİNE KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde Volterra-tipli lineer ve lineer-olmayan integro-diferansiyel denklem sistemleri için parametrelerin değişimi metodu ve bunların uygulaması incelenmiştir. Lineer Volterra-integro-diferansiyel denklem sistemi için bu sisteme denk lineer diferansiyel sistem bulunmuştur ve bu metot lineer matris integro-diferansiyel sistemine genelleştirilmiştir.Lineer ve lineer olmayan integro-diferansiyel denklem sistemleri için kararlılık özellikleri üzerine sonuçlar elde edilmiştir.Farklı başlangıç zaman ve pozisyonlu pertörb-olmayan (saptırılmış-olmayan) ve pertörb (saptırılmış) sistemler arasındaki ilişkiyi parametrelerin değişim formülü kullanılarak (PDF) elde edilmiştir. Ayrıca Lyapunov-like fonksiyonlarının çözümünün yapısıyla alakalı genelleştirilmiş parametrelerin değişim formülü (PDF) belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; we have discussed the method of variation of parameters for linear and nonlinear integrodifferential systems of Volterra-type and we have application of them. We have found an equivalent linear-differential system for linear Volterra integro-diffrential system and expand this method to linear matrix integro-diffrential system.We have obtained stability properties for linear and nonlinear integro-diffrential systems.We derive VPF showing the relationship between: unperturbed systems with different initial time and the pozitions and unperturbed and perturbed systems with different initial conditions. Further we state generalized VPF relating solutions of a construction of Lyapunov-like functions.