Yapısal atıkların yeniden değerlendirilebilirliği Sulukule örneği
Revaluation of construction and demolition waste: Sulukule case study
- Tez No: 238691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızı ve değişen yaşam standartları her alanda olduğu gibi kentsel yapılanmada da etkisini önemli ölçüde göstermektedir. Yükselen ihtişamlı binalar, yenilenen asfalt yollar, restore edilen konutlar ciddi bir yapısal atık yoğunluğunun oluşumunu da beraberinde getirmektedir.Bu çalışmada yapısal atıkların tanımı, yapısal atıkların yönetimi, bu atıkların oluşumu ve karakteristikleri, miktarları ve çevreye duyarlı metotlarla sisteme tekrar kazandırılabilirliği incelenmiştir. Atıkların geri kazanımı konusunda Türkiye ve dünyada uygulanan metotlar değerlendirilmiştir.Alan çalışması olarak İstanbul Fatih Belediyesi'nin Sulukule (Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri) yenileme projesinden yola çıkılarak, çalışma alanında yapısal olarak incelemeler yapılarak oluşabilecek yapısal atıklar ve miktarları üzerine yaklaşık hesaplamalar yapılmış ve bu atık malzemelerin yeniden kullanım/geri dönüşüme katılacak olanları için, kullanılabilecek alanlara alternatifler sunulmuştur ve hesaplanan veriler çerçevesinde bir maliyet analizi senaryosu yapılmıştır.Sonuç olarak, yenileme alanındaki yapısal atıklar ile ilgili yapılan bütün incelemeler dahilinde çıkarılan sonuçlar ve öneriler verilmiştir. .
Özet (Çeviri)
The high speed of technological developments and changing living standards significantly affect the urban structure in all areas. Magnificent high buildings, new asphalt roads, building restorations caused the formation of a serious construction and demolition wastes.In this study; definition, management, formation, characteristics and also recycle/reuse alternatives of the construction and demolition waste were investigated using environmentally friendly methods. The current methods applied around the world and Turkey were examined for the re-cycle choices of construction and demolition waste.Sulukule Renewal Project (Neslişah and Hatice Sultan neighborhoods) in municipality of Fatih, Istanbul were selected as a field study area. Structural analyses and calculations were made to estimate the amount of construction and demolition waste from the area. The recycle/reuse alternatives and cost analysis scenarios were also presented.As a result, all investigations and recommendations from the construction and demolition wastes from the renewal area were presented.