Stabilization of expansive soils using waste marble dust
Şişen zeminlerin atık mermer tozu kullanılarak stabilizasyonu
- Tez No: 238729
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sisen zeminler dünyanın kurak ve yarı kurak iklime sahip bölgelerinde yeralmakta ve insaat mühendisligi yapılarında ciddi sorunlara neden olmaktadır.Bu tür zeminler suya maruz kaldıgında siser ve kuruduklarında büzüsürler. Buzeminlerin sisme-büzülme davranısını kontrol edebilmek için bir çokarastırmalar yapılmaktadır. Kimyasal katkı kullanarak zemin stabilizasyonuyapmak, zemin stabilizayonunun en eski ve en yaygın yöntemidir. Buçalısmada sisen zeminlerin stabilizayonu için mermer endüstrisinin atıklarıolan kireçtası tozu atıgı ve dolomitik mermer tozu atıgı kullanılmıstır. Sisenzemin laboratuvarda kaolin ve bentonit kullanılarak hazırlanmıstır. Kireçtasıtozu atıgı ve dolomitik mermer tozu atıgı sisen zemine önceden belirlenmis%0 - %30 arasında degisen oranda eklenmistir. Numuneler üzerinde dane dagılımı,kıvam limitleri, kimyasal ve mineralojik bilesim, sisme yüzdesi vesisme hızı deneyleri yapılmıstır. Katkı yüzdesinin artmasıyla sisme yüzdesidüsmüs ve sisme hızı artmıstır. Ayrıca, kürün sisme üzerindeki etkisinigörebilmek için sisme deneylerinden önce numunelere 7 günlük ve 28 günlükkür uygulanmıstır. Kürün numunelerin sisme yüzdesinin düsmesine ve sismehızının artmasına olumlu yönde katkısı olmustur.
Özet (Çeviri)
Expansive soils occurring in arid and semi-arid climate regions of the worldcause serious problems on civil engineering structures. Such soils swell whengiven an access to water and shrink when they dry out. Several attempts are beingmade to control the swell-shrink behavior of these soils. Soil stabilization usingchemical admixtures is the oldest and most widespread method of groundimprovement. In this study, waste limestone dust and waste dolomitic marbledust, by-products of marble industry, were used for stabilization of expansivesoils. The expansive soil is prepared in laboratory as a mixture of kaolinite andbentonite. Waste limestone dust and waste dolomitic marble dust were added tothe expansive soil with predetermined percentage of stabilizer varying from 0 to30 percent. Grain size distribution, consistency limits, chemical andmineralogical composition, swelling percentage, and rate of swell weredetermined for the samples. Swelling percentage decreased and rate of swellincreased with increasing stabilizer percentage. Also, samples were cured for 7days and 28 days before applying swell tests. Curing of samples affects swellpercentages and rate of swell in positive way.