Main seismological features of recently compiled Turkish strong motion database
En son derlenen Türk ulusal kuvvetli yer hareketi veritabanının temel sismolojik özellikleri
  1. Tez No: 238731
  2. Yazar: ÖZGÜR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN D. AKKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmada, Türk ulusal kuvvetli yer hareketi veritabanının, deprem mühendisliği ve kuvvetli yer hareketi sismolojisi ile ilgili araştırmalarda daha etkin kullanımı için derlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Türk ulusal kuvvetli yer hareketi veritabanı, temel deprem parametreleri (örneğin deprem büyüklüğü ve faylanma mekanizması) ve aynı zamanda zemin sınıfları ve farklı kaynak-istasyon mesafe ölçüleri dikkate alınarak homojenize edilmiştir. Bu amaca yönelik, veritabanının ileriki aşamalardaki harmonizasyonunu sağlamak için değişik deprem büyüklüğü skalaları arasında ampirik denklemler türetilmiştir.Ham ivme kayıtlarından standart olmayan hataları içermeyenler düzeltimiştir. Türk ulusal kuvvetli yer hareketi veritabanının pik yer hareketi değerlerinin, farklı yer hareketi tahmin denklemlerinden elde edilen verilerle karşılaştırma çalışmaları yapılmıştır. Böylece, Türk veritabanının bölgesel farklılıkları global tahmin denklemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Bu çalışmanın ürünlerinin daha güvenilir ulusal sismik risk ve tehlike çalışmaları için önemli bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to compile the Turkish strong-motion database for its efficient use in earthquake engineering and strong-motion seismology related studies. Within this context, the Turkish strong-motion database is homogenized in terms of basic earthquake source parameters (e.g. magnitude, style-of-faulting) as well as site classes and different source-to-site distance metrics. As part of this objective, empirical relationships for different magnitude scales are presented for further harmonization of the database.Data processing of the selected raw (unprocessed) strong-motion accelerograms that do not suffer from non-standard problems are realized. A comparative study is also conducted between the peak ground-motion values of Turkish strong-motion database with the estimations computed from different ground-motion prediction models. This way the regional differences of Turkish database are evaluated by making use of global prediction models.It is believed that the main products of this thesis will be of great use for reliable national seismic risk and hazard studies.