Lap splice behavior and strength of CFRP rolls
CFRP rulolarının bindirmeli ek davranışı ve dayanımı
  1. Tez No: 238730
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN TAŞLIGEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUGRUL TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
CFRP rulolarının bindirmeli ek davranışı incelenmiştir. CFRP ruloları belirli bir genişlikte CFRP kullanılarak hazırlanmıştır. CFRP rulolarını donatı olarak kullanan güçlendirme yöntemlerinde, güçlendirilen bölgenin durumuna göre bindirmeli ek gerekebilir. Bölge sadece iki ucu yelpaze ile tutulmuş tek bir rulo kullanarak güçlendirilemeyebilir. Bölgenin, karşılıklı iki yüzeyinden kullanılan iki rulonun ortada bindirilerek tek bir rulo gibi davranması ile, güçlendirmesi yapılabilir. Çelik donatı kullanıldığında, bindirmeli ek davranışı kiriş eğilme aderansı deneyleri ile iyi bir şekilde incelenmektedir. Bu nedenle, çalışmanın başında CFRP rulolarının çekme donatısı olarak kullanıldığı kiriş eğilme aderansı deney elemanlarının kullanılması uygun görülmüştür. Kiriş deneylerinde karşılaşılan güçlükler nedeniyle, başka bir test elemanı ile doğrudan çekip çıkarma testleri yapılarak CFRP rulolarının bindirmeli ek davranışı incelenmiştir. Bu test elemanı doğrudan çekip çıkarma test elemanı olarak adlandırılmıştır. Bu test elemanında, bindirilmiş CFRP rulolarına harici dış beton blokları kullanılarak çekme uygulanmıştır. Toplamda onbir test yapılmıştır. Bu testlerde CFRP nin tam malzeme kapasitesine, oluşan erken göçmeler nedeniyle erişilememiştir. Ancak gelecek çalışmalar için önemli sonuçlar ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behavior of lap splices formed by CFRP rolls has been studied. CFRP rolls have been prepared by using CFRP sheets of a certain width. Strengthening methods that use CFRP rolls as reinforcement may require an epoxy anchored lap splice due to the conditions at the strengthening regions. It may not always be possible to strengthen the region by using only one roll fan anchored at both ends, but using two rolls from opposite faces of the member and lap splicing them at the middle so that they act as a single roll. Lap splice behavior can be studied best by using flexural beam bond specimens if the reinforcing material is steel. Therefore, it has initially been suggested that flexural beam specimens reinforced for flexure with CFRP rolls as tension reinforcement can be used in studying the lap splice behavior. However, due to the difficulties encountered in the beam tests, another type of test specimen was introduced, which was a direct pull-out specimen. In this type of test specimen, lap spliced CFRP rolls have been tested under direct tension, in which the tension has been applied by making use of concrete end blocks that transfer the tension to the rolls. Eleven tests have been made in total. Full material capacity of the rolls could not be achieved due to premature failures. However, important conclusions and recommendations have been made for future studies.