Multi-transducer ultrasonic communication
Çoklu dönüştürücülü sesüstü haberleşme
- Tez No: 238732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
RF ve akustik haberleşme, sırasıyla karasal ve sualtı ortamlarda geniş ölçüde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sesüstü haberleşmenin karasal uygulamalardaki kullanımı incelenmektedir. Sesüstü kanalı gözlemekteki amacımız, RF haberleşmeye alternatif olarak, sesüstü alıcı-vericiler arasında güvenilir haberleşmenin mümkün olup olmadığını değerlendirmektir. Tek girdili ? tek çıktılı (SISO) ve tek girdili ? çok çıktılı (SIMO) sesüstü kanala ait bazı önemli özellikler, sesüstü alıcı ve vericilerin kullanıldığı deneyler ile gözlemlenmiştir. SIMO sesüstü kanalında, literatürde tanımlanmış olan alıcı çeşitlemesi algoritmaları kullanılarak çoklu dönüştürücülere ait gözlemler birleştirilmiş ve alıcı çeşitlemesi kazancı sağlanmıştır. Bu çalışma ayrıca bir alıcı düğümün düşük maliyetli bir mikroişlemci ile gerçeklenmesini de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
RF and acoustic communications are widely used in terrestrial and underwater environments, respectively. This thesis examines the use of ultrasonic communication alternately in terrestrial applications. We first investigate the ultrasonic channel in order to observe whether reliable communication is possible among the ultrasonic nodes as an alternative to RF-based communications. Some key characteristics of the single-input-single-output (SISO) and single-input-multiple-output (SIMO) ultrasonic channel are inspected with extensive experiments utilizing ultrasonic transmitters and receivers. Well known receiver diversity techniques are employed to combine the observations of multiple receiving ultrasonic transducers in a SIMO scheme and receiver diversity gain is attained. The thesis also covers the implementation of a receiver node by using a low-cost microcontroller.