Kişisel bilgisayar tabanlı ultrasonik görüntüleme için bir gönderici-alıcı kanal elektroniğinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 76374
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KİŞİSEL BİLGİSAYAR TABANLI ULTRASONİK GÖRÜNTÜLEME İÇİN BİR GÖNDERİCİ-ALICI KANAL ELEKTRONİĞİNİN TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) H. Metin ATASOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1998 ÖZET Bu tez, kişisel bilgisayar (PC) tabanlı bir ultrasonik görüntüleme sistemi için, bir gönderici-alıcı kanal elektroniğinin tasarımını ve gerçekleştirilmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada, ultrasonik transdüser dizisinin tek bir elemanından, ortama ultrasonik dalga göndermek için bir gönderici devresi ve ham RF yansıma sinyallerini yakalamak için bir alıcı devresi tasarlanmıştır. Alıcı devresi, yansıma sinyallerindeki derinliğe bağlı olan kayıpları telafi etmek için derinliğe göre kazanç sağlayan bir yükselteci ve elektronik gürültüleri bastırmak amacıyla bir bant geçiren filtre içermektedir. Filtrelenen sinyaller sayısallaştırılarak bir tampon devre aracılıyla PC 'ye aktarılmıştır. Sistem, uygun anahtar devreleriyle birden çok kanala uygulanabilir özellikte olup deneysel olarak test edilmiştir. Bilim Kodu :255.10.01 Anahtar Kelimeler : Kişisel Bilgisayar, Ultrason, Transdüser Dizisi, Ultrasonik Görüntüleme, Demetleme, Sayısallaştırma Sayfa adedi : 87 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Doğan Çalıkoğlu Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa Karaman
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A TRANSMIT-RECEIVE CHANNEL ELECTRONICS FOR A PC-BASED ULTRASONIC IMAGING SYSTEM (M.Sc. Thesis) H. Metin ATASOY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT This thesis covers the design and implementation of a transmit-receive electronics for a single transducer channel for personal computer based ultrasonic imaging. The transmitter circuit radiates an acoustic burst of sinus to the media. The receiver circuit that detects raw RF echoes, consists of a time gain control amplifier to compansate the range depended attenaution and a band pass filter to suppress the noises. The filtered echoes are sampled, quantized and finally transferred to a PC RAM through a buffer. The designed system can also be used for multi-element subapertures by employing appropriate switching circuits. The designed system is tested through experimental measurements. Science code :255. 10.01 Key words :Personal Computer, Ultrasound, Transducer Array Ultrasonic Imaging, Beamforming Page number :87 Adviser : Prof. Dr. Doğan ÇALDCO?LU Co-adviser : Assoc. Prof. Dr. Mustafa KARAMAN