Artillery target assignment problem with time dimension
Zaman boyutunda topçu hedef tahsisi problemi
- Tez No: 238742
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, yeni bir eşleştirme problemi tanımladık ve bunu, topçu hedef eşleştirme problemi (THEP) olarak isimlendirdik. Topçu hedef eşleştirme problemi, bazı amaçlar optimize edilirken farklı zaman dilimlerinde topçu silahlarının hedeflerle eşleştirilmesiyle ilgilidir. Bir zaman dilimindeki karar başka zaman dilimlerindeki kararları etkileyebildiğinden, bu eşleştirme problemini çözmek klasik eşleştirme problemini çözmekten daha zordur. Bir çözüm yaklaşımı kurmak için ana problemin alt problemlerini yansıtan bir temel durum ve problemin bazı varyasyonlarını tanımladık. Bu alt problemleri muhtemel çözümler için inceledik. Bu alt problemlerden ikisi için, özelleştirilmiş gösterim ve genetik operatörlerle genetik algoritma çözümleri geliştirdik. Bu çözümlerin deneyleri ve ilgili sonuçlar bu tezde sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we defined a new assignment problem and named it as the artillery target assignment problem(ATAP). The artillery target assignment problem is about assigning artillery weapons to targets at different time instances while optimizing some objectives. Since decisions at a time instance may affect decisions at other time instances, solving this assignment problem is harder than the classical assignment problem. For constructing a solution approach, we defined a base case and some variations of the problem which reflects subproblems of the main problem. These sub-problems are investigated for possible solutions. For two of these sub-problems, genetic algorithm solutions with customized representations and genetic operators are developed. Experiments of these solutions and related results are presented in this thesis.