Development of software for calculations of the reflectance, transmittance and absorptance of multilayered thin films
Çok katmanlı ince filmlerin yansıma, geçirme ve soğurma oranlarını hesaplamada kullanılacak yazılımın geliştirilmesi
  1. Tez No: 238741
  2. Yazar: YUSUF ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok katmanlı ince filmler için kırılma indisinin kompleks kısmınıda kullanarak yansıma, geçiş ve emilimi, dalgaboyu ve kalınlığın birer fonksiyonuolarak hesaplayan yazılımın geliştirilmesidir. Bu hesaplamalar için matris metodu elealınacaktır. Bu yazılım matris metoduna uygun programlanacaktır. Program çıktılarıbilimsel makalelerde çalışılmış teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a software which calculates reflection, transmissionand absorption of multilayered thin films by using complex indices of refraction, asa function of both wavelength and thickness. For these calculations matrix methodswill be considered and this software is programmed with the matrix method. Outputsof the program will be compared with the theoretical and experimental results studiedin the scientific papers.