Preservice and inservice basic education computer teachers' professional growth in terms of their perceptions of teaching, pedagogical competencies and subject matter knowledge
İlköğretim bilgisayar öğretmeni ve öğretmen adaylarının öğretmenlik algıları ile pedagojik ve konu alanı bilgisi yeterlikleri bakımından mesleki gelışmeleri
- Tez No: 238744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim bilgisayar öğretmeni ve öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerini araştırmaktır. Öğretmenliğe karşı algıları ile pedagojik ve konu alanı yeterlikleri bakımından mesleki gelişimlerini anlamak için tüm Türkiye genelinde 1,568 ögretmen adayı ve 104 bilgisayar öğretmenine anket uygulanmıştır.Bu geniş amaca cevap bulmak için, nitel ve nicel yöntemleri içeren karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı öncelikli data toplama aracı olarak anket kullanmıştır, fakat anketlerin bütün resmi ortaya koymada bazı sınırlılıkları olduğundan bu calışma görüşmeler, gözlemler ve döküman analizi teknikleri olan nitel araştırma yöntemleri ile tamamlanmıştır. Bu amaçla, 33 bilgisayar öğretmeni adayı ve 12 öğretmen ile görüşmeler yapılmıştır. Bununla birlikte, 8 öğretmen adayı ve 4 öğretmenin dersleri gözlemlenmiştir. Ayrıca onların ders planları data toplama süreci içinde incelenmiştir.Data toplama prosedüründe, öncelikle çalışmanın nicel kısmı olarak, araştırmanın soruları bilgisayar öğretmeni ve öğretmen adaylarının mesleki algıları, onların pedagojik ve konu alanı yeterlikleri ve teknoloji entegrasyonuna karşı düşüncelerine odaklanmıştır. Araştırma sorularına cevap bulmak için araştırmacı alanda literatür çalışmalarından ve uzman gorüşlerinden yararlanarak yeni anketler geliştirmiş ve var olan araçları uyarlayarak kullanmıştır. Daha sonra, anketlerin geçerlik ve güvenirliklerini tespit etmek için pilot çalışmalar yapılmıştır. İkinci kısımda, nitel olan araştırma soruları bilgisayar öğretmeni ve öğretmen adaylarının mesleğe karşı algıları, pedagojik ve konu alanı yeterlikleri ve teknoloji entegrasyonu hakkındaki düşüncelerini derinlemesine anlamaya odaklanmıştır. Bu amaç için, arastırmacı tarafından uzman görüşü alınarak ve alandaki literaturden yararlanarak görüşme ve gözlem formları hazırlanmıştır.Sonuçlar, bilgisayar öğretmeni ve öğretmen adaylarının mesleğe karşı algılarının genelde pozitif olduğunu göstermektedir. Ayrıca yeterliklerinin yıllar geçtikçe arttığı görülmektedir. Fakat, araştırma sonuçları öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının mesleğe karşı algılarında ve yeterliklerinde bazı olumsuz noktaların olduğunu da göstermektedir. Bununla birlikte, ölçülen değişkenler açısından bilgisayar öğretmeni ve öğretmen adayları arasında yıllara göre anlamlı farkların olduğu gözlenmiştir. Öğretmen ve öğretmen adaylarinin mesleki gelişimlerindeki değişimi derinlemesine anlamak için kullanılan görüşme ve gözlem sonuçları anket sonuçlarını desteklemektedir. Bu çalışma İlköğretim bilgisayar öğretmenliğinin resmini ortaya koyması bakımından bilgisayar öğretmeni ve öğretmen adayları ve öğretmen eğitimi için önemli sonuçlar içermektedir. Ayrıca bu çalışmanın sonuçları, özellikle bilgisayar öğretmenliğinde karşılaşılan problemlerle ilişkili olarak, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu ve üniversitelere yeni yönelimler önermektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the professional growth of the preservice and inservice Basic Education computer teachers. To understand their professional growth in terms of perception of teaching and competencies about pedagogic and subject matter knowledge, questionnaires were administered to 1,568 preservice teachers and 104 inservice teachers in Turkey.In order to seek answers to this broad purpose, mixed research method including both quantitative and qualitative traditions was used in this study. The researcher employed the questionnaires as the primary data collection tool but since questionnaires were limited in the representation of the whole picture, this study was complemented by interviews, observations and document analysis, which were the qualitative data collection tools. To that end, 33 preservice computer teachers and 12 inservice teachers were interviewed. Besides these, 8 preservice and 4 inservice classroom observations were conducted. Additionally, their lesson plans were analyzed throughout the data collection process.Regarding data collecting procedure, the data collection and analysis procedure includes two phases; the first one is the quantitative phase, in which the research questions focus on basic education computer teachers? perceptions about teaching, their pedagogical and subject matter competencies and their views about technology integration into schools. In order to answer the research questions, the researchers developed new questionnaires and adapted from existing instruments by utilizing the literature review and taking expert opinions. After this phase, pilot studies were conducted in order to ensure reliability and validity of the questionnaires. In the second part, which is the qualitative phase, the research questions were addressed for in-depth understanding of preservice and inservice computer teachers? perceptions toward teaching, their competencies and their opinions about technology integrations. For this purpose, interviews and observation schedules were prepared under the guidance of experts and with the support of the related literature.Results revealed that preservice and inservice teachers? perceptions of teaching were generally positive about computer education. Moreover, their competencies increased throughout years. However, results indicated some negative points in their perceptions and competencies. Pertaining to the measured variables, there significant differences were found among preservice teachers based on their year in the program. Interviews and observations that were conducted to gain in-depth understanding of teachers? progress in their professional growth supported the survey results. This study elicited important results for preservice and inservice computer teachers and teacher educators to understand the whole picture of the Basic Education computer teaching. Results of this study, particularly those related to the problems they encounter in the profession, could provide new directions for the Ministry of National Education, the Higher Education Council, and universities.