Spatial memory of electrification in early republican capital, Ankara
Erken cumhuriyetin başkenti Ankara?da elektrifikasyonun mekansal hafızası
  1. Tez No: 238759
  2. Yazar: ÖVGÜ PELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN, DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tezin amacı, Türkiye'nin elektrifikasyon sürecini ve onun kentsel mekânda farklı ölçeklerde, ev içi ve dışında nasıl cisimleştiğini incelemektir. Bu araştırmanın ana hedefleri arasında elektrifikasyonun etkilerini araştırmak, bunu da söylem analiziyle ve objelerin kendisine bakarak, pratik ile ilişkilendirerek ve kentsel mekânda ve kentsel yaşamdaki değişimleri inceleyerek yapmaktadır.Bu sebeple, popüler medya, elektrifikasyonun cisimleşmesi ve tanıtımının nasıl olduğunu anlatması yönünden ana kaynak olarak kullanılmaktadır. Dönemin popüler yayınları; dergiler, gazeteler ve filmler söylemsel oluşumların nasıl çatkılandığının şifresini çözmek adına incelenecek ve yeniden okunacaktır. Araştırmanın zaman aralığı, Modernist söylemsel oluşumların altın çağı olarak nitelendirebileceğimiz 1930'lardır. Araştırma, yeni başkent Ankara'nın elektrifikasyonun jeneratörü ve sembolü olan Ankara Elektrik ve Havagazı Fabrikası'nın kuruluş tarihi olan 1928'den başlar, söylemsel oluşumların dönüm noktası sayılabilecek Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm tarihi olan 1938'de son bulur. Tezin teorik çerçevesi, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ?Modernite Projesi? ve bu dönemde kolektif bellek ve sosyal kimliklerin nasıl çatkılandığına odaklanarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The search for the process of electrification in Turkey and how it is materialized in urban space in different scales in indoor and outdoor is the aim of this thesis. Looking for the effects of electrification by means of making a discursive analysis and taking into consideration the objects in substance, concerning the practice itself, and searching for the transformations in the urban space and in urban living are the main objectives of this research.Consequently, popular media will be the main source to look for how electrification was materialized and depicted in the publicity. The popular publications of the period like; magazines, newspapers, films are going to be investigated and re-read in order to decipher how discursive formations were constructed. The intervals of the research period are the heydays of these Modernist discursive formations, mainly the 1930s; starting from 1928 the foundation of Ankara Gas and Electricity Factory which is the symbol and generator of electrification in the new capital Ankara, and ending with 1938 with Mustafa Kemal Atatürk?s death which can be considered a major turning point in the discursive formations. The theoretical framework of the thesis will take the ?modernity project? in the Turkish Republic, focusing on how collective memory and social identity was constructed at that time.