Türkiye'deki özel müzeler ve ekonomik sürdürülebilirlik
Private museums in turkey and economic sustainability
- Tez No: 1011949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Arkeoloji, Museology, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de özel müzelerin kuruluş süreçleri ve ekonomik sürdürülebilirliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Kültürel mirasın korunması ve topluma aktarılmasında önemli bir rol üstlenen özel müzeler, son yıllarda sayıca artmakla birlikte, ekonomik güç, yönetim kapasitesi ve kurumsallaşma gibi alanlarda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu bağlamda araştırma, özel müzelerin yalnızca kültürel değil aynı zamanda ekonomik birer aktör olarak nasıl varlıklarını sürdürdüklerini analiz etmektedir. Çalışmada, Türkiye'de özel müzeciliğin hukuki çerçevesi 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda ele alınmış; özel müzelerin kuruluş, işleyiş ve denetim süreçlerinin ekonomik sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren özel müzelerin yapısal özellikleri incelenmiş ve gelir kaynakları ve stratejileri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, özel müzelerin ekonomik sürdürülebilirliğinin büyük ölçüde çeşitlendirilmiş gelir kaynaklarına (bilet satışları, sponsorluklar, bağışlar, etkinlik gelirleri), kurumsal yönetim kapasitesine ve ziyaretçi odaklı stratejilere bağlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte sınırlı kamu destekleri, ekonomik dalgalanmalar ve ziyaretçi sayısındaki değişiklikler gibi faktörler, özel müzelerin sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyen temel unsurlar arasında yer almaktadır. Çalışmada ayrıca, Türkiye'de vakıf ve kimi şahıs müzeleri dışında kalan özel müzelerin yarı kamusal bir yapıya sahip olduğu; devlet denetimi altında faaliyet göstermelerine rağmen finansal olarak büyük ölçüde kendi kaynaklarına bağımlı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, özel müzelerin hem kültürel hem de ekonomik açıdan kırılgan bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır. Türkiye'de özel müzelerin ekonomik sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için gelir çeşitliliğinin artırılması, kamu-özel iş birliklerinin geliştirilmesi, dijitalleşme süreçlerinin güçlendirilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bu çalışma Türkiye'deki özel müzelerin güncel durumları ile ekonomik sürdürülebilirlik politikalarının geliştirilmesine katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the establishment processes and economic sustainability of private museums in Türkiye. As institutions that play a significant role in the preservation and dissemination of cultural heritage, private museums have increased in number in recent years; however, they face various challenges related to financial capacity, managerial competence, and institutionalization. In this context, the research analyses how private museums maintain their existence not only as cultural institutions but also as economic actors. Within the scope of the study, the legal framework of private museology in Türkiye is discussed in accordance with the Law No. 2863 on the Conservation of Cultural and Natural Assets and the relevant regulations. The effects of the establishment, operation, and supervision processes of private museums on their economic sustainability are evaluated. Furthermore, the structural characteristics of private museums operating in Türkiye are examined, and their revenue sources and strategies are analysed. The findings indicate that the economic sustainability of private museums largely depends on diversified income sources (such as ticket sales, sponsorships, donations, and event revenues), institutional management capacity, and visitor-oriented strategies. Nevertheless, factors such as limited public support, economic fluctuations, and variations in visitor numbers constitute major challenges that negatively affect sustainability. The study also concludes that, apart from foundation-based and certain privately owned museums, private museums in Türkiye exhibit a semi-public character. Although they operate under state supervision, they remain largely dependent on their own financial resources. This situation renders private museums structurally vulnerable in both cultural and economic terms. In order to ensure the economic sustainability of private museums in Türkiye, the study emphasizes the need to increase revenue diversification, strengthen public–private partnerships, and enhance digitalization processes. Ultimately, this research aims to contribute to the development of sustainability policies by providing an up-to-date assessment of private museums in Türkiye.