Association of CYP2E1, NQO1 and GST genetic polymorphisms with risk of acute lymphoblastic leukemia in Turkish children
Türk çocuklarında CYP2E1, NQO1 ve GST genetik polimorfizmlerinin akut lenfoblastik lösemi riski ile ilişkisi
- Tez No: 238832
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARINÇ, PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL), dünyada ve ülkemizde çocukları en fazla etkileyen kanser türüdür. Hastalığın tam moleküler etiyolojisi hala belirlenememiştir. Bu çalışmanın hipotezi, dört genin, CYP2E1*5B, *6, ve *7B, NQO1*2, GSTM1 ve GSTT1 genetik polimorfizmlerinin tek başlarına veya kombinasyonlar halinde, çocukluk ALL'sini arttıran risk faktörleri olabilecekleridir. Ayrıca bu genetik polimorfizmlerin diğer genetik olmayan risk faktörleriyle ilişkisi de incelenmiştir.Bahsedilen polimorfizmlerin genotiplenmesi Türk popülasyonundan 209 sağlıklı gönüllü ve 185 çocukluk ALL hastası üzerinde yapılmıştır. Genomik DNA, deneklerden toplanan kanlardan izole edilmiş ve genotipleme PCR-RFLP teknikleriyle yapılmıştır.Çocukluk ALL'si riski üzerine yapılan hasta-kontrol analizinde, tek başına sadece GSTT1 polimorfizminin çocukluk ALL riski ile anlamlı derecede ilişkili olduğu saptanmıştır (OR= 1.8, p=0.01). CYP2E1*5B ve *6 kombinasyonu 2.7 kat (p= 0.04) riski arttırmıştır. Ayrıca CYP2E1*6-GSTT1 ve CYP2E1*7B-GSTT1 polimorfizm kombinasyonları da riski anlamı derecede 4.0 katın üzerinde arttırmıştır. Risk, CYP2E1*5B,*6 ve GSTT1 polimorfizm kombinasyonu ele alındığında daha da fazla, 7.6 kat artmıştır, ancak anlamlılık düzeyi sınırdadır (p=0.04). Sigara dumanına maruziyet ve genetik polimorfizmlerin ilişkisi incelendiğinde, NQO1*2 ve GSTM1 polimorfizmleri, annenin, babanın ve çocuğun postnatal sigara maruziyeti ele alındığında, anlamlı derecede risk arttıran faktörler olarak bulunmuşlardır.Bu çalışma literatüre bir çok yeni bulgular sunmuştur. Ayrıca bu çalışma Türk popülasyonunun çocukluk ALL yatkınlığını belirleyerek halk sağlığına da katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is the most common type of cancer affecting children in the world and in our country. The exact molecular etiology of the disease still remains to be elucidated. This study hypothesized that four genes, namely CYP2E1*5B, *6, and *7B, NQO1*2 SNPs, GSTM1 null and GSTT1 null, alone or in combination, could contribute to the risk of development of childhood ALL. Also interactions of these polymorphisms with non-genetic risk factors were investigated.The genotyping of these polymorphisms were done on 209 healthy subjects, and 185 patients with childhood ALL, in Turkish population. Venous blood samples were collected and genomic DNA was isolated from these samples. Genotyping was done by PCR-RFLP techniques.In the case-control analyses for the risk of development of childhood ALL, only GSTT1 null was found to be associated with the development of disease (OR= 1.8, p=0.01). CYP2E1*5B and *6 combination showed an increased risk of 2.7 fold (p= 0.04). Also co-presence of CYP2E1*6-GSTT1 and CYP2E1*7B-GSTT1 polymorphisms increased the risk significantly above 4.0 fold. The risk increased more to 7.6 fold, when CYP2E1*5B,*6 and GSTT1 null were considered together, with borderline significance (p=0.04). When interaction of exposure to cigarette smoke and genetic polymorphisms were investigated, NQO1*2 and GSTM1 null were turned out to be significant risk factors for the development of disease when the parental or child?s postnatal exposure to cigarette smoke was considered.This study presented several new findings to the literature in terms of genetic epidemiology of childhood ALL. The present work would also contribute to public health in determining the susceptibility of the Turkish population to childhood ALL.