Psoriasisde human lökosit antijenleri
- Tez No: 23885
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ RIFAT MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Psoriasis; etyoloj isinde herediter faktörlerin önemli rol oynadığı bir çok araştırmacı tarafından kabul edilen; eritemli, squamli papül ve plaklarla karakterize atak ve remisyonlarla seyreden kronik bir deri hastalığıdır. ilk kez 1972 yılında psoriasisin HLA B13, HLA B17 ile beraberliği gösterilmiş daha sonra benzer çalışmalar dünyanın bir çok ülkesinde yapılmış ve HLA B13, B17, CW6 ve DR7 ile beraberliği kanıtlanmıştır. Çukurova bölgesindeki psoriasisli hastalarla HLA ilişkisinin saptanmasının amaçlandığı bu çalışmada 40 ı psoriasis vulgaris 11 i diğer tip (guttat, invers, püstüler, eritrodermik) toplam 51 psoriasisli olgudaki HLA dağılımı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoriasis is a chronic disease, characterised with erythematous., squamous papules and plaques, and with attacks and remissions.lt is accepted by most authors that hereditary factors play a major role in its etiology. It was first in 1972 that Psoriasis was shown to be associated with HLA B13 and HLA B17. Since then, many studies have been performed and its association with HLA B13, B17, CW6 and DR7 has certainly been determined. In this study, we aimed to determine the association of HLA with Psoriasis cases in the Çukurova district. Forty cases with Psoriasis Vulgaris and 11 with other types (guttat, invers, pustuler, erythrodermic) of the disease had been selected. Control group consisted of 45 healthy subject.