Aksiyel spondiloartropati ve non-radyografik aksiyel spondiloartropati hastalarının klinik, demografik özellikleri ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of clinical, demographic characteristics and quality of life of patients with axial spondyloarthropathy and non-radiographic axial spondyloarthropathy
- Tez No: 816709
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNŞAH ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aksiyel spondiloartropati, ön planda omurga ve sakroiliak eklem tutulumu ile seyreden kronik inflamatuar bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı; ankilozan spondilit (AS) ve nonradyografik aksiyel spondiloartrit (nr-akSpA) tanılı hastaların klinik özellikleri, demografik verileri, hastalık aktiviteleri ve yaşam kalitesini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 18 yaş ve üzeri, AS tanılı 58 hasta ve nr-akSpA tanılı 58 hasta olmak üzere toplam 116 birey dahil edildi. Hastaların demografik verileri, sabah tutukluğu süresi ve HLA (Human lökosit antijeni)-B27 durumu, entezit, daktilit, periferik artrit, üveit öyküsü, psöriazis varlığı, inflamatuar barsak hastalığı (İBH) tanısı ile ilgili veriler kaydedildi. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ), hastaların fonsiyonel kapasitelerini değerlendirmek için Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ), yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek için ise Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Anketi (ASQoL) yapıldı. İki hasta grubu arasında demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Axial spondyloarthropathy includes a chronic inflammatory disease with predominant involvement of the spine and sacroiliac joints. The aim of our study is to compare the clinical features, demographic data, ,and quality life of patients with ankylosing spondylitis (AS) and non-radiographic axial spondyloarthritis (nr-axSpA). A total of 116 individuals over the age of 18 were included in our study, including 58 patients with a diagnosis of AS and 58 patients with a diagnosis of nr-axSpA. Demographic data of the patients, duration of morning stiffness, HLA (Human leukocyte antigen)-B27 status, enthesitis, dactylitis, peripheral arthritis, uveitis history, presence of psoriasis, and diagnosis of inflammatory bowel disease (IBD) were recorded. The Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) scale was used to evaluate disease activity, The Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) was used to evaluate the functional capacity of the patients, and the Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire(ASQoL) was used to evaluate its effect on quality of life. There was no statistically significant difference between the two patient groups in terms of demographic data.