Recall and reject medicine minimization development system for pharmaceutical industry
İlaç sektörü için geliştirilen iade ilaçları azaltma sistemleri
- Tez No: 238861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KIRAN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İlaçlar başarılı bir tedavinin en önemli bir unsurudur. Gelişmiş ilaç bilimi ve ilaçlar günümüz modern yaşamın vazgeçilmes unsurlarıdır. Bununla birlikte, ilaçların yanlış, uygun olmayan şekilde kullanılması bazı sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlara neden olmaktadır. İlaçların uygun olmayacak şekilde kullanım ve bertaraf edilmesi R2 olarak adlandırılan ialçalrın iade, pazardan geri çekilmesine neden olmaktadır. İade edilen veya toplatılan ilaçlar canlı organizmaların yaşadığı ekosistemi değiştirmektedir. Ilaç alma sadece kullanıcının sağlığını etkileyen basit bir karar değildir. Çalışma kapsamında, özellikle iade ve pazardan geri çekilen, toplatılan ilaçların oluşmasına neden olan durumlar, R2 ilaçların çevre kirliliği üzerine rolü, toplatılması, ayrıştırılması, ulaşımı, bertaraf edilmesi ile ilgili konular ayrıntılı bir şelikde incelenmiştir. Uygun olmayan şekilde ilaç yönetimi, hükümetinde sorunu olan ilaç atıklarının çöplerininoluşmasına neden olmaktadır. Ayrıntılı bir şekilde anlamak için seçilen ilaç firmalrının R2 stratejileri karşılaştırılmıştır. Bu nedenle kapsamlı istatiksel analizler yapılmıştır. Sürdürülebilir kalkınma, hükümetin ajandasında yer alan, bizlerin kişisel ve sosyal yaşamları ile ilgili en önemli konulardan biridir. Çevreyi koruyabilmek için devam eden sürdürülebilir kalkınma süreci, çöp atıklarının azaltılması yöntemleri çöplerin bertaraf edilmesinden çok daha önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
Medications have a crucial importance on the successful medical treatment. The advanced medical science and medications are indispensable elements of our modern lives. However, inaccurate use of medications causes some social, economic and environmental problems. Deficient management of medications leads to the emergence of recalled and rejected medications, which is called Recalled and Reject (R2). Since R2 medicines alter the ecosystem on which all living organisms depend, taking a medication is not simply a personal decision that affects only the users? health. In this study, the formative conditions of R2 (Recalled and Reject) medicines, R2?s role on the environmental pollution, collecting, sorting, transporting, minimization and disposal methods of R2 will be discussed. By the improper management of medications, medical wastes are come into existence which is also the issue of governments. For an elaborative understanding, the chosen pharmaceutical companies? R2 (Recalled and Reject) management strategies will be compared. A statistical analysis is done for the purpose. Sustainable development is one of the most crucial issues in the governments? agenda regarding our social and personal lives. In order to protect the environment in ongoing sustainable development process, minimization methods of bin wastes have become more important than disposal methods.