Detection of aflatoxins in pistachio nut and ground red pepper sold in Gaziantep region
Gaziantep bölgesinde satılan fıstıkta ve kırmızı pul biberde aflatoksinleri bulma
  1. Tez No: 238880
  2. Yazar: EBRU SET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada Gaziantepte 12 aylık dönemde Haziran 2008'den Mayıs 2009'a kadar paketli ve paketsiz satılan kırmızı pul biber ve fıstıkta aflatoksin bulaşması çalışılmıştır. Toplam 240 kırmızı pul biber ve 240 fıstık toplanmıştır. Bu örneklerde, toplam aflatoksin (AFT), aflatoksin B1, pH ve su aktivitesi (aw) analizleri yapılmıştır. Küf ve maya sayımı da yapılmıştır. Sırasıyla % 1,4 (1/70) ve % 5,7 (4/70) paketli kırmızı pul biber örneği AFT ve AFB1 yasal limitini aşmış iken, sırasıyla, % 30,0 (51/170) ve % 52,9 (74/170) paketsiz kırmızı pul biber örneği AFT ve AFB1 yasal limitini (10 ve 5 µg/kg) aşmıştır. En yüksek aflatoksin bulaşması AFT ve AFB1, haziran ayında görülmüştür. Bu değer AFT'de 97.4 ppb ve AFB1'de 89,99 ppb dır. 105 (% 55,6) paketsiz ve 37 (% 72,5) paketli fıstık örneğinden hiç birinde aflatoksin bulaşması olmamıştır. Sırasıyla, % 43,4 (83/189) ve % 41,9 (80/189) paketsiz fıstık örneğinde bulaşma seviyesi sırasıyla, 0,007'den 7,72 ppb ve 0,007'den 4,08 ppb olan AFT ve AFB1 tespit edilmiştir ve 189 paketsiz fıstık örneğinden sadece 1 (% 0,5)'i yasal limitin üzerinde 148,15 ve 133,49 ppb AFT ve AFB1 içermektedir.Aflatoksin bulaşması ekin toplama, kurutma, paketleme, taşıma ve depolama işlemlerinin geliştirilmesiyle önlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research aflatoxin contamination of packaged and/or unpackaged ground red pepper and pistachio nuts sold in Gaziantep during 12 months period from June 2008 to May 2009 have been studied. Totally 240 ground red pepper and 240 pistachio nut samples were collected. In these samples, total aflatoxin (AFT) and aflatoxin B1 (AFB1), pH and water activity (aw) analysis were done. Mold and yeast counts were also performed. 30.0 % (51/170) and 52.9 % (74/170) unpackaged ground red pepper samples were exceeding AFT and AFB1 legal limits (10 and 5 µg/kg) , respectively, while 1.4 % (1/70) and 5.7 % (4/70) packaged ground red pepper samples were exceeding AFT and AFB1 legal limits respectively. The highest contaminations of aflatoxins AFT and AFB1 in ground red pepper samples were seen in June. It was 97.4 ppb in AFT and 89.99 ppb in AFB1. None of the 105 (55.6 %) unpackaged and 37 (72.5 %) packaged pistachio nut samples were contaminated with aflatoxins. AFT and AFB1 were detected in 43.4 % (82/189) and 41.8 % (79/189) unpackaged pistachio nut samples, respectively, with the contamination levels ranging from 0.007 to 7.72 ppb and from 0.007 to 4.08 ppb, respectively, and only one (0.5 %) of 189 unpackaged pistachio nut sample was contained AFT and AFB1 over legal limit with contamination level 148.15 and 133.49 ppb respectively.Aflatoxin contamination can be prevented by improving the processing methods during harvesting, drying, packaging, transportation and storage.