İstanbul ilinde satışa sunulan tahin helvalarında aflatoksin varlığının belirlenmesi
Examining the existence of aflatoxine in tahini halva sold in Istanbul
  1. Tez No: 355450
  2. Yazar: ARZU ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada, İstanbul'da, süpermarketler ve halk pazarlarından (tesadüfi örnekleme yöntemine göre) satın alınan 15 adet sade, 15 adet kakaolu ve 15 adet fıstıklı olmak üzere toplam 45 adet tahin helvası örneği, aflatoksin B1 (AFB1), aflatoksin B2 (AFB2), aflatoksin G1 (AFB1), aflatoksin G2 (AFG1) ve toplam aflatoksin içeriği bakımından HPLC yardımıyla analiz edilmiştir. AFB1, AFB2 AFG1 AFG2'in tespit limitleri sırasıyla 0,210; 0,201; 0,205 ve 0,187µg/kg'dır. Araştırma da incelenen 15 adet sade tahin helvası örneğinin hiçbirinde aflatoksin varlığına rastlanmamıştır. Diğer yandan, fıstıklı ve kakaolu örneklerin birer tanesinde AFB1 ve AFB2 belirlenmiştir. Diğer bir ifadeyle, AFB1 ve AFB2 helva örneklerinin ikisinde (4,44%) belirlenirken, helva örneklerinin 43'ünde (95,56%) belirlenmemiştir. İki örnekte de belirlenen aflatoksin seviyesi Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği'nde bildirilen kabul edilebilir maksimum sınır değerden(tüm gıdalar için 5µg/kg) fazla değildir.
Özet (Çeviri)
In this research, a total of 45 tahini halva samples consisting of 15 plain halva, 15 halva containing cacao, and 15 halva containing pistachio nuts purchased(according to the random sampling method) from supermarkets and bazaars in Istanbul were analysed for aflatoxin B1 (AFB1), aflatoxin B2(AFB2), aflatoxin G1(AFB1), aflatoxin G2(AFG1) and total aflatoxis by HPLC. The detection limits of AFB1, AFB2 AFG1 AFG2 was 0,210; 0,201;0,205 and 0,187 µg/kg, respectively. In this study, the presence of aflatoxin was not found in any of 15 plain tahini halva. On the other hand, in one sample containing pistachio nuts and in one sample containing cacao, AFB1 and AFB2 was determined. In other words, while AFB1 and AFB2 was detected in 2 (4,44%) of halva samples, was not detected in 43 (95,56%) of halva samples. The levels of aflatoxins determined in 2 samples didn't found higher than the maximum acceptable level set by the Turkish Food Codex Regulation on Contaminants (5 µg/kg for all foods).