Fingerprint based door lock system
Parmakizine dayalı kapı kilit sistemi
  1. Tez No: 238883
  2. Yazar: MEHMET MERKEPÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde kullanılan popüler biyometrik sistemleri genelde iris tanıma, ses tanıma ve parmakizi tanıma sistemlerinde oluşmaktadır. İris tanıma son derece doğru fakat pahalı ve aynı zamanda hassas bir sistemdir. Tipik bir ses tanıma sistemi daha ucuz bir sistem olmasına rağmen ses kısıklığı ve diğer boğaz sorunları gibi problemler yüzünden sistem güvenilirliğini yitirir. Parmakizi tanıma is bu sistemler arasında kullanışlı arayüzü, etkin maliyeti, pratikliği ve güvenilirliği açısından en uygun ve en fazla kullanılan sistemdir. Biyometrik parmak izi kapı kilitleri geleneksel anahtar kapı kilitleri, anahtarsız tuş kilidi veya kart okuyuculu kapı kilitleri gibi sistemlere göre daha fazla avantajlı olduğu oldukça açıktır. Bunun için biyometrik kapı kilitleri, güvenlik koruması, kolaylığı ve hızı bakımından diğer sistemlere nazaran daha üstündür. Bu özellikleri bakımından parmak izi geçiş kontrol sistemleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.Şirketlerde böyle bir sistemin kullanılması ise işveren açısından çok önemli avantajlara sahiptir. Klasik kartlı geçiş sistemlerinde her personele ait bir kart bulunması gerekir ve kötü niyetli kişiler kartlarını birbirinin yerine okutabilir. Her kişinin parmak izi tek olduğu ve personellerin birbiri yerine parmaklarını okutma şansı olmadığı için sistem sorunsuz çalışır ve sahteciliği önler. Dolayısıyla bu çalışmada parmak izine dayalı personel geçiş ve devam kontrol sistemi üzerine bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Popular biometric systems in use today include iris recognition, voice recognition, and fingerprint recognition systems. Iris recognition is extremely accurate but expensive to implement, and scanning the human eye is a sensitive issue. A typical voice recognition system is much less expensive but often exhibits unacceptably hoarseness or other throat problems. Fingerprint recognition is generally considered the most practical choice for its reliability, non-intrusive interfaces, and cost-effectiveness. Biometric fingerprint door locks have lots of advantages over conventional key door locks, keyless keypad lock or card reader door locks.Thus, biometric fingerprint door locks predominate to security protection, convenience, and speed. So, fingerprint based systems are the most convenience and practical of access control systems used in the door lock system.The companies are using such a system for controlling the employers. Their staff must have the conventional card and ill intentioned people can read the cards instead of each other. Each person's fingerprint is unique and the staff do not have a chance to register the fingerprint instead of each other, the system operates smoothly and prevents fraud.Therefore, in this study, personnel access control and time attendance system which is based on a fingerprint has been investigated.