Traktör aksının statik yükler altındaki davranışlarının simülasyon yöntemi ile incelenmesi
Investigation of tractor axle shaft?s behavior under static loading with simulation methods
  1. Tez No: 238901
  2. Yazar: ESRA KAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ GİRİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tasarım doğrulamaları parçaların bilgisayar ortamında tasarlanmasından başlayan, araç ve bilgisayar ortamlarında test edilmesi ve toplam ömrü boyunca değerlendirilmesi ve izlenmesi ile devam eden bir süreçtir. Bu süreçler boyunca elde edilecek en küçük bir olumlu katkı araç ve mil ömürlerine pozitif olarak etki edecektir. Bu açıdan, aks milleri gücü tekerleklere ileten parça olduğundan büyük önem kazanmaktadır.Bu tezde bir traktör aks mili incelemeye alınmıştır. İncelemede ana kriter, aks millerinin üç boyutlu ortama aktarılarak modellenmesi ve araç çalışır durumda iken millere gelen tork değerinin hesaplanarak simülasyonun yapılmasıdır. Bu tezde analiz işlemi bilgisayar ortamında sunduğu çeşitli avantajlar nedeni ile ?Sonlu elemanlar analizi metodu? kullanılarak yapılmış ve çıkan sonuçlar çeşitli mühendislik formülleriyle yapılan hesaplamalarla karşılaştırılmıştır.Elde edilen analitik hesaplamalar ve analizler sonucunda aks milinin emniyet katsayısı hesaplanarak kullanımının güvenli olup olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Validations of design is a process which begins with designing the parts in a computer based program and continues with real part tests, imaginary part tests, and evaluating and tracking during entire life-span of the parts. An affirmative addition gained during these processes is going to extend the vehicle and shaft/axle life. Because of transmitting the power from the engine to wheels, axle shafts are very important.A tractor?s axle shaft has been researched in this thesis. The main point of the research is modelling the axle shaft in a 3D modelling program and performing a simulation by computing the torque loads while the vehicle is running. Owing to some advantages of computer programs, analyzing procedure has been performed by ?Finite Element Analysis Method? and the results gained by this method have been compared with various engineering calculations.In the light of the analytical calculations and analysis, it was understood whether the usage of the axle shaft is safe or not by calcuating the safety coefficient.