Traktör sürücü sandalyelerinde konstrüktif önlemlerle konforun arttırılması
- Tez No: 8808
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH C. BABALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Traktörle çalışmada en önemli ergonomik etkenlerden biri olan titreşimlerin sürücülerin sağlık ve iş koşullarına olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Traktör, sandalye ve sürücünün doğal titreşim frekanslarının birbiri ne çok yakın olmasından ve sönümleme olanaklarının sınırlı olmasından dolayı bu sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hafif, orta ve ağır traktör sürücüleri traktörden iletilen titreşimlerden farklı şekillerde etkilenir. Bu çalışmanın amacı» sürücüye iletilen titreşimleri kontrol altına almak için, bazı konstrüktif önlem metotlarını araştırmaktır. Yay, hidrolik eleman ve mesnet arası uzaklığın ayarlanabileceği bir pasif yalıtım sistemi modellenmiş ve imal edilmiştir. Titreşim masasında farklı frekanslar ve kütleler de titreşim iletkenlikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's known that vibrations which are one of the most important ergonomics factors working with tractor have negatif effects on health and working conditions» Since the natural frequencies of tractor, chair and driver are very close to each other and the possibility of damping is restricted, these problems are arised. Light, medium and heavy tractor drivers are affected with those vibrations transmitted by tractor, in various ways. The aim of this study is to investigate some constructive preventation methods, to take under control, the vibrations transmitted to the driver. A passive damping system with adjustable distances among spring, hidroulic elements and support has been modelled and manufactured. Transmissibi 1 ity of vibration at different frequencies and masses on the vibration table has been investigated.