Pullukla toprak işlemede traktör performansının optimizasyonu
- Tez No: 27873
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
1 1 ÖZET Doktora Tezi PULLUKLA TOPRAK İŞLEMEDE TRAKTÖR PERFORMANSININ OPTIMIZASYONU Cengiz ÖZARSLAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr.Doğan ERDO?AN 1993, Sayfa: 76 Jüri : Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Prof.Dr. Bilge ERD1LLER Prof.Dr. Musa AYIK Bu çalışmada, pullukla toprak işleme sırasında, traktörün en uygun çalışma koşullarının belirlenmesi amaç edinilmiştir. Bu amaçla traktörün laboratuvar koşullarında standard denemesi yapılarak, kuyruk milinden motor perfor mans değerleri belirlenmiştir. Bu değerlerden traktörün motor karakteristik eğrileri de elde edilmiştir. Daha sonra traktör-pul luk ikilisi ile tarla deneme leri gerçekleştirilmiştir. Bu denemelerde; traktör özgül kütlesi, muharrik tekerleklerin şişme basıncı, pulluk göv de sayısı, iş derinliği ve vites kademesi değişkenler ola rak ele alınmıştır. Denemelerde kuyruk mili devir sayısı, ilerleme hızı ve patinaj ölçümleri yapılmıştır. Elde edi len ölçüm sonuçları, traktör performans değerlerine uygu lanarak motor momenti j effektif güç, özgül ve saatlik ya kıt tüketimi değerleri belirlenmiştir. Ayrıca iş verimi ve birim alana yakıt tüketim değerleri de hesaplanmıştır, öl çülen ve hesaplanan değerler yardımıyla, traktör motorunun yüklenmesi, yakıt tüketimi ve iş verimi arasında en uygun çalışma koşulları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre: 81... 69 kg/kW'lık özgül kütle değerine sahip olan traktörün, deney koşulları için de pullukla sürüm gibi ağır çeki çalışmalarında 6, 9... 8, 2 km/h hız aralığında optimum çalışma elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Traktör, Standard deneme, motor performansı, motor karakteristik eğrileri, özgül kütle, lastik şişme basıncı, patinaj, moment, güç, yakıt tüketimi, iş verimi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis OPTIMIZATION OF TRACTOR PERFORMANCE ON PLOWING Cengiz ÖZARSLAN Ankara University. of Natural and At Department of Agricultural Machinery Graduate School of Natural and Applied Sciences Supervisor : Prof.Dr. Doğan ERDO?AN 1993, Page : 76 Jury : Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Prof.Dr. Bilge ERDILLER Prof.Dr. Musa AYIK In this study, the most suitable working conditions of tractor on plowing have been investigated. For this purpose, tractor has been tested on a PTO dynamometer and engine performances data have been evaluated. The engine's performance characteristics have been also derived from these data. Afterthat, the field experiments have been carried out with tractor and plows. Ballast, tire pressures, mouldboard numbers of plow, tillage depths and tractor gears were changed during experiments. PTO speeds, working speeds and travel reductions have been recorded. Engine torques, effective powers, specific fuel consumptions and fuel consumptions per hour have been determined from data recorded during the tests. In addition to these, field capacities and fuel consumptions per decare have been also calculated. The most suitable working conditions have been determined by explorations that the percentage of the rated powers of engine, fuel consumptions and field capaci t ıes. According to these results optimum working for tractor has been found to be between 81 and 69 kg ballast per kW power: for these experiment conditions and heavy traction working conditions such as plowings the best results have been recorded at working speeds between 6,9 and 8,2 km/h. KEY WORDS : Tractor, standart test, engine performance, engine's performance characteristics, ballast, tire pressure, travel reduction, torque, fuel consumption, field capacity, power.