Terkos Gölü'nün mikrobiyolojik ve kimyasal kirlilik seviyesinin saptanması
Determination of the microbiological and chemical pollution degree in Terkos Lake
  1. Tez No: 238916
  2. Yazar: SEVCAN EZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un ilk büyük su kaynağı olan Terkos Gölü'nün kirlilik durumu mikrobiyolojik ve kimyasal yönden araştırılmıştır. Terkos Gölü'nün mikrobiyolojik ve kimyasal kirlilik seviyesinin tespiti çalışmaları Ağustos 2007-Temmuz 2008 tarihleri arasında tamamlanmış ve seçilen 6 ayrı noktadan, mikrobiyolojik analizler için her ay, kimyasal analizler için 3 ayda bir su örneği alınmıştır. Suların mikrobiyolojik ve kimyasal analizleri Marmara Üniversitesi Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Laboratuvarında yapılmıştır. Mikrobiyolojik analizler Membran Fİltrasyon Tekniği kullanılarak yapılmış ve toplam koliform sayısı saptanmıtır. Kimyasal kirliliği tespit etmek için Kurşun, Kadmiyum, Deterjan, Amonyak, Nitrit, Nitrat, Demir, Alimünyum, Sülfat, Fosfat, Fosfor, Organik Madde, Toplam Sertlik, Toplam Çözünmüş Madde, Kimyasal Oksijen İhtiyacı, Biyolojik Oksijen İhtiyacı, İletkenlik, Renk, Bulanıklık ve pH parametrelerinin analizleri yapılmıştır. Bütün bu tespitlerde Amerikan Halk Sağlığı Birliği (APHA) Standart Method Kuralları'na uyulmuştur. Bulunan değerler, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği içinde yer alan, Kıta İçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri standartlarıyla karşılatırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, mikrobiyolojik ve bazı kimyasal analizlerde standartların üzerinde değerlerle karşılaşılmıştır. Bu tez çalışması Terkos Gölü'nün bugünkü kirlilik durumunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the microbiological and chemical pollution levels of Terkos Lake, which is the first water source of İstanbul, were investigated. The research for the determination of the microbiological and chemical pollution degree was done between August 2007 and Jully 2008. Samples were taken on monthly for microbiological analysis and tri-monthly for chemical analysis from six designatedsample locations. Microbiological and chemical analysis were done in the Microbiology Laboratory of Research and Application Center for Natural Plants and Water Products ta Marmara University. The microbiological analysis were performed to determine the number of total coliform by using Membrane Filtration Technique. To determine chemical pollution, the analysis of Lead, Cadmium, Detergent, Ammonia, Nitrite, Nitrate, Organic Material, Total Hardness, TDS, KOI, BOI, Conductivity, Color, Turbidity and pH were performed by APHA Standard Method Rules which have been observed for all studies. The results were compared with Quality Criteria of Inland Water Resources Based on Classes. Results showed that microbiological and some chemical pollution levels in Terkos Lake were exceeded the standard limits. This study shows the present pollution levels in Terkos Lake.